Toronto Star: Společnost Mc Donald's chce prodávat zdravější hamburgery
Tomuto rozhodnutí předcházely několikaleté konzultace s odborníky na životní prostředí i skupinami konzumentů. Iniciátoři nové dohody doufají, že rozhodnutí jednoho z největších celosvětových nákupců masa, změní přístup amerických farmářů k chovu zvířat. Žádné zákonné opatření nezakazuje podávat nemocnému hospodářskému dobytku antibiotika jako léky, nicméně praxe je často taková, že se zvířatům lék podává na podporu růstu a zvětšení hmotnosti.
Nařízení firmy Mc Donald's nutí dodavatele, jejichž produkce bude průběžně kontrolována, aby opustili praxi podávání antibiotik do konce roku 2004. Tyto instrukce se zřejmě dotknou většiny pěstitelů drůbeže a asi 20 % dodavatelů červeného masa. Dodržování "čistého" provozu se bude pravidelně kontrolovat a každý rok bude vydáván aktuální certifikát těm podnikům, které vyhoví podmínkám.
Mnoho vědců se domnívá, že nadužívání antibiotik jak u lidí tak u zvířat vede k tomu, že běžné léky ztrácejí svoji účinnost a některé druhy bakterií se stávají rezistentní. Zástupci farmakologického průmyslu ale naopak argumentují tím, že používání antibiotik u zvířat zlepšuje kvalitu masa a zaručuje jeho bezpečnost. "Chtěli bychom do budoucna skutečně seriózně začít s výzkumem rezistence vůči antibiotikům a rádi bychom ve spolupráci s našimi dodavateli skutečně zahájili změnu v přístupu k chovu zvířat," řekl Frank Muschetto zástupce prezidenta firmy Mc Donald's. "Naši dodavatelé ročně vypěstují 1,5 miliardy kilogramů drůbežího, hovězího i vepřového masa, takže naše snaha snad bude míst skutečný dopad na veřejné zdraví".
"Nová politika dokazuje, že omezení antibiotik je nejen teoreticky možné, ale i uskutečnitelné,"dodává Gwen Ruta z Environmental Defense, která s řetězcem restaurací spolupracovala. Skupina pro zdraví zvířat byla složena ze zástupců zemědělců, výrobců krmiva a veterinářů. Zastánci léků varovali před evropským modelem, kde se po výrazném snížení podávání antibiotik rozšířilo množství nemocí. Podle skupiny vědců se odhaduje, že 70 % antibiotik a podobných léků se ve Spojených státech podává zdravým prasatům, kravám a kuřatům pouze jako prevence před nemocemi na zlepšení růstu.
Podle článku Toronto Star 20. 06. 2003.
reklama