https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/toronto-star-spolecnost-mc-donalds-chce-prodavat-zdravejsi-hamburgery
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Toronto Star: Společnost Mc Donald's chce prodávat zdravější hamburgery

27.6.2003 11:00 | CHICAGO (EcoMonitor)
Americký řetězec restaurací Mc Donald's minulý týden oznámil, že skončí s nákupem masa od pěstitelů, kteří u jatečních zvířat preventivně používají antibiotika. Ta se totiž hromadí v těle a konzumace takového masa snižuje u lidí účinnost mnoha léků. Mc Donald's je první z celosvětových řetězců fast-food, který se k takovému kroku odhodlal.
 

Tomuto rozhodnutí předcházely několikaleté konzultace s odborníky na životní prostředí i skupinami konzumentů. Iniciátoři nové dohody doufají, že rozhodnutí jednoho z největších celosvětových nákupců masa, změní přístup amerických farmářů k chovu zvířat. Žádné zákonné opatření nezakazuje podávat nemocnému hospodářskému dobytku antibiotika jako léky, nicméně praxe je často taková, že se zvířatům lék podává na podporu růstu a zvětšení hmotnosti.

Nařízení firmy Mc Donald's nutí dodavatele, jejichž produkce bude průběžně kontrolována, aby opustili praxi podávání antibiotik do konce roku 2004. Tyto instrukce se zřejmě dotknou většiny pěstitelů drůbeže a asi 20 % dodavatelů červeného masa. Dodržování "čistého" provozu se bude pravidelně kontrolovat a každý rok bude vydáván aktuální certifikát těm podnikům, které vyhoví podmínkám.

Mnoho vědců se domnívá, že nadužívání antibiotik jak u lidí tak u zvířat vede k tomu, že běžné léky ztrácejí svoji účinnost a některé druhy bakterií se stávají rezistentní. Zástupci farmakologického průmyslu ale naopak argumentují tím, že používání antibiotik u zvířat zlepšuje kvalitu masa a zaručuje jeho bezpečnost. "Chtěli bychom do budoucna skutečně seriózně začít s výzkumem rezistence vůči antibiotikům a rádi bychom ve spolupráci s našimi dodavateli skutečně zahájili změnu v přístupu k chovu zvířat," řekl Frank Muschetto zástupce prezidenta firmy Mc Donald's. "Naši dodavatelé ročně vypěstují 1,5 miliardy kilogramů drůbežího, hovězího i vepřového masa, takže naše snaha snad bude míst skutečný dopad na veřejné zdraví".

"Nová politika dokazuje, že omezení antibiotik je nejen teoreticky možné, ale i uskutečnitelné,"dodává Gwen Ruta z Environmental Defense, která s řetězcem restaurací spolupracovala. Skupina pro zdraví zvířat byla složena ze zástupců zemědělců, výrobců krmiva a veterinářů. Zastánci léků varovali před evropským modelem, kde se po výrazném snížení podávání antibiotik rozšířilo množství nemocí. Podle skupiny vědců se odhaduje, že 70 % antibiotik a podobných léků se ve Spojených státech podává zdravým prasatům, kravám a kuřatům pouze jako prevence před nemocemi na zlepšení růstu.

Podle článku Toronto Star 20. 06. 2003.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist