https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/toulavym-a-opustenym-kockam-by-podle-ochrancu-zvirat-mely-vic-pomahat-obce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Toulavým a opuštěným kočkám by podle ochránců zvířat měly víc pomáhat obce

25.10.2021 11:20 | BRNO (ČTK)
Průměrné měsíční náklady na pobyt kočky v útulku se pohybují ve stovkách korun, v případě nemocných zvířat jsou výrazně vyšší.
Průměrné měsíční náklady na pobyt kočky v útulku se pohybují ve stovkách korun, v případě nemocných zvířat jsou výrazně vyšší.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Obce by se měly podle ochránců zvířat více věnovat pomoci toulavým a opuštěným kočkám. Většinu míst pro kočky v jihomoravských útulcích zajišťují soukromá zařízení, obecních útulků je pouze několik a žádný se nespecializuje výhradně na kočky. Soukromá zařízení pak mají setrvalé problémy s kapacitou a financováním. Se získáváním peněz jim pomáhá například Charitativní kočičí spolek Kryšpín.
 

"Soukromé kočičí útulky na jižní Moravě pokrývají 85 procent kapacity míst pro kočky v útulcích. Zbytek spadá pod obce. Soukromé útulky, kterým pomáháme, pečovaly k 9. září 2021 o více než 760 koček," uvedla zakladatelka spolku Lenka Němcová.

Podle spolku jsou obce povinné postarat se o toulavá a opuštěná zvířata, včetně koček, a to buď zřízením útulku, nebo uzavřením smlouvy o spolupráci s fungujícím soukromým útulkem a odchytovou službou. "O tuto možnost bychom se chtěli opřít a vstoupit za útulky s obcemi do jednání, aby jim na činnost alespoň přispívaly, když už nezřizují útulky své, protože to se neděje a situace je dlouhodobě neudržitelná," řekla Němcová.

Průměrné měsíční náklady na pobyt kočky v útulku se pohybují ve stovkách korun, v případě nemocných zvířat jsou výrazně vyšší. Peníze si musí útulky samy sehnat od dárců nebo z charitativních a benefičních akcí, které pořádají. Lidé a firmy jim také posílají materiální dary.

Přemnožení koček lze předcházet kastracemi. Program Feliti kastruje hlásí za dobu své existence k 12. říjnu 6700 vykastrovaných koček, spolek KasProCats zase systematicky spolupracuje s některými samosprávami v programu Obce kastrují.

"Největší koncentrace vzorných obcí je v okresu Brno-venkov, kde působíme a přímo se specializujeme na integraci kastračních programů pro obce. Mezi vzorné a maximálně vstřícné obce patří Popůvky, Troubsko nebo Ostrovačice, které mají velmi ochotné a lidské vedení. V současné době zvažují kastrační program Rosice," řekl vedoucí projektu Luboš Kristek.

Soukromým kočičím útulkům přispívají podle spolku Kryšpín třeba Bučovice, Ostopovice, Ivančice nebo Boskovice. Většinou však jde spíše o symbolické příspěvky. "Samozřejmě chápeme, že rozpočty obcí jsou napjaté. Není ale možné, aby kvůli tomu trpěla zvířata. Věřím také, že často se jedná spíš o neinformovanost obcí než o nezájem pomoci. Proto bychom rádi zahájili komunikaci s nimi v tomto směru, v Brně, kde působíme, už jsme začali," uzavřela Němcová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (20)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

25.10.2021 12:40
Zatím je přístup obcí k danému problému spíše opačný. V Ostravě Porubě se dokonce jedna pipina z radnice v radničním plátku vyjádřila, že by lidé měli přestat toulavé kočky krmit, aby odešly jinam. Jediné, čeho tím docílila, byla vlna názorů, že odejít jinam by měla hlavně ona.
Odpovědět
DA

DAG

25.10.2021 12:58 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
V jednom měla pravdu. Že když se nebudou krmit tak zmizí. Ale neodejdou. Prostě postupně pojdou.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.10.2021 15:28 Reaguje na DAG
To je velký omyl. mnohem lepší je varianta - krmit, ale kastrovat a zase vypustit na původní lokalitu. Pokud se nebudou krmit, stejně si nějakou potravu na sídlišti najdou. Třeba budou lovit ptáky. A mimochodem, kočky na sídlišti slouží jako celkem slušný regulátor hlodavců
Odpovědět
DA

DAG

25.10.2021 19:39 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
U nás v družstvu dávali kočkám mliko Ukrajinci, plus samozřejmě spousta myší a ptáků co chodili na zrní. Jedou za pět let jich vždycky museli myslivci cca 50-60 odstřílet.
Skončili krávy a skončili i kočky. Možná to bylo tím, že jich bylo najednou moc na dané prostředí.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

26.10.2021 15:55 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jen si dovolím upozornit , že ze zákona nesmíte vypouštět nepůvodní faunu a dokonce jedince ze zájmových chovů do přírody.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.10.2021 15:12
Na toulavé kočky je jenom jeden recept - pohodný/ras.
Když je lidi nechaj množit jak myši.
Kočka je dravec - proto v místech kde se vyskytují, mizí zpěvné ptactvo !
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.10.2021 15:16 Reaguje na smějící se bestie
kočka je plyšáček, ale i nemilosrdný stroj na zabíjení. jedna věc je pár polodivokých koček na statku na likvidaci myší, jiná věc je zamoření krajiny dravými plyšáčky.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.10.2021 20:31 Reaguje na Lukas B.
Můžete mi takovou krajinu v ČR ukázat? Já bych spíše řekl, že česká krajina je zamořena škodlivými poloopicemi rodu Homo Sapiens Sapiens......daleko více ptáků pozabíjí hlad, protože jim Homo Sapiens Sapiens pomocí pesticidů vybíjí potravu. Myslíte, že ta hejna vrabců, co byla dříve, sežraly kočky?
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.10.2021 20:39 Reaguje na Daniel Višňovský
jakákoli vesnice a jakékoli předměstí - tam, kde se lidé nebojí pouštět kočky ven a tam kde se neskladují zemědělské komodity (technologiemi předminulého století) a nechová dobytek.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

26.10.2021 08:24 Reaguje na Daniel Višňovský
Tak zrovna v minulosti nejrozšířenějším vrabcům domácím na rozdíl od vrabců polních ty pesticidy moc potravy nevybíjejí. Podstatně větší vliv měla celková změna zemědělství a celková změna života ve městech i vesnicích , ubytek vhodných hnízdišť a podstatně zvýšená predace a to hlavně těmi kočkami. Další významný predátor který v minulosti nebyl tak rozšířen je straka.
Dále je zajímavé že ubytek se týká právě na člověka vázaného vrabce domácího. Ti méně početní polní mají více méně stabilní populaci. No a chybějící potrava se u vrabců projevuje hlavně v zimním období. To asi nebude důsledkem pesticidů.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

26.10.2021 15:56 Reaguje na Daniel Višňovský
Dříve byly u každého vesnického stavení slípky a krmení se jim sypalo volně. Skončily slípky , skončili líní vrabci.
Odpovědět

Jirka Černý

25.10.2021 21:12 Reaguje na Lukas B.
Matka ještě za bolševika pracovala v prasečáku, tam byly kočky na lov myší a občas na "zpestření stravy" jim ženské uvařily njaké to potracené sele, ty kočky měly do plyšáků hodně daleko a žrádlo by si jim netroufnul vzít ani dospělý chlap, já je jako kinderle obcházel velkým obloukem.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.10.2021 15:31 Reaguje na smějící se bestie
Já bych spíše poslal pohodného na ty blbečky, kteří si domů dotáhnou kočku a po pár dnech ji vyhodí na ulici. Jinak, zpěvné ptactvo třeba u nás v Ostravě Porubě většinou likvidují straky a sojky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.10.2021 16:03 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
S tím lze souhlasit !
Jo, sojky za posledních 40let jsou 2násobně veliké a nejsou už plaché.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

26.10.2021 15:58 Reaguje na smějící se bestie
Sojku jako zvěř nelze obhospodařovat lovem. Vyřiďte si to ze zelenou tlupou , která si to vyhádala.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.10.2021 19:00 Reaguje na smějící se bestie

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.10.2021 20:11 Reaguje na Daniel Višňovský
Naši předkové věděli, co se sluší a patří, podle toho se chovali.
Dnes/už dlouho, jsou lidé zpovykovaní a i toulavé kočky jsou toho důkazem.
Můžes si ty kočky posbírat domů a starat se o ně, ze svého !
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

25.10.2021 20:29 Reaguje na smějící se bestie

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.10.2021 21:52 Reaguje na Daniel Višňovský
Já jsem vidlák, jestli víš kdo to je.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

25.10.2021 22:07 Reaguje na smějící se bestie
Moje známá má doma pět nalezenců a venku se stará o dalších 15 - 17 koček. Já jsem proti ní troškař. Mám doma kočendy akorát dvě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist