https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/trailove-trate-v-zamilovanem-hajku-v-brne-se-podarilo-zlegalizovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cyklotrailové tratě v Zamilovaném hájku v Brně se podařilo zlegalizovat

26.5.2024 00:39 | BRNO (ČTK)
Zamilovaný hájek pod střelnicí ve správě spolku Zamilectrejls, sportoviště pro MTB cyklistiku; 10 tratí různé obtížnosti.
Zamilovaný hájek pod střelnicí ve správě spolku Zamilectrejls, sportoviště pro MTB cyklistiku; 10 tratí různé obtížnosti.
V brněnském Zamilovaném hájku, který je v městských částech Řečkovice a Královo Pole, se podařilo zlegalizovat cyklotraily. Školní lesní podnik Křtiny (ŠLP) podepsal smlouvy se spolkem Zamilectrejls a se sdružením Freestyle pro Brno, které areály pro bikery budou provozovat a zajišťovat dodržování návštěvního řádu. Dosud zde lidé na horských kolech jezdili po nelegálních tratích a komplikovali lesníkům hospodaření, uvedla mluvčí Mendelovy univerzity Tereza Pospíchalová.
 
ŠLP je součástí univerzity a spravuje rozsáhlé lesy od severu Brna až na Blanensko. Bikeři, kteří si dělají v lesích trailové cesty, jsou pro lesníky dlouhodobým problémem, proto obě strany nyní přivítaly možnost legální spolupráce. Lesníci oslovili bikery před dvěma lety a ti na jejich nabídku kývli. Smlouvu oba subjekty uzavřely se ŠLP na deset let. Dokument vymezuje práva a povinnosti obou stran. Předtím také lesníci vytěžili suché stromy a udělali potřebné výchovné zásahy, které les potřebuje. Díky tomu je zároveň provoz bezpečný.

Zamilectrejl spravuje sportoviště pod střelnicí s deseti tratěmi různé obtížnosti. "Chtěl bych poděkovat ŠLP Křtiny za perfektní přístup a pomoc při legalizaci tohoto sportoviště. Bude sloužit všem lidem, které baví jezdit na kole a sem tam si i skočit. V budoucnu zde plánujeme kroužky výuky MTB cyklistiky pro děti a také závody ve sjezdu," uvedl za spolek Dominik Fiala. Druhým zlegalizovaným sportovištěm je Dirtjump Zamilec, které slouží různým druhům freestyle cyklistiky a horským kolům. "Dirtjump Zamilec není určen pouze pokročilým jezdcům. Na své si zde přijdou i začátečníci, pro které tu bude malý pumptrack a skoky jednoduššího typu," řekl správce Dirtjump Zamilec Bohuslav Švéda.

Smlouva mimo jiné upravuje povinnosti provozovatelů v případě poškození dřevin kolem stezky, osazení informačními tabulemi o podmínkách provozu. Vymezuje také čas, kdy by na stezce neměl nikdo být, aby zvěř měla dostatečný klid k pastvě, upravuje rovněž postup v situacích, kdy potřebuje v dotčených lokalitách ŠLP Křtiny vykonávat právo myslivosti, těžební práce či jinak hospodařit.

Jiné než legální trailové cesty na svém majetku ŠLP Křtiny trpět nebude, řekl ředitel Tomáš Vrška. "Poškozují lesní porosty a omezují v nich hospodaření. Zákon o lesích jasně uvádí, kde cyklisté mohou v lese jezdit. Některé traily vznikly dokonce na území národních přírodních rezervací a takové budeme nekompromisně odstraňovat," uvedl Vrška.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

David Šanc

27.5.2024 00:05
Ústupek škůdcům přírody a porušovatelům zákona. A) lesního zákona, B) zákona o ochraně přírody a krajiny, C) zákona o myslivosti.
Odpovědět
VB

Vladimír Bulka

27.5.2024 00:12
Nudící se výrostci nám tady na kolech rozjezdili a rozrýpali celý les.
Občas jsou ty cestičky z prudkého kopce mezi stromy docela o zdraví, zajímalo by mne kolik jich už skončilo rozmlácených v nemocnici.
Kdyby kluci raději dělali něco užitečnějšího, třeba se něco učili, něco tvořili, někde brigádničili - takhle je to za pár let každého přestane bavit (staršího tam nenajdete) ale je to zbytečně ztracený čas a poničený les.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist