Ukrajina zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba Aktualizováno
Vývoz ropy z Ruska zajišťuje monopolní provozovatel ropovodů Transněfť. Ten dnes oznámil, že platba za srpnový tranzit, kterou v červenci zaslal ukrajinské firmě Ukrtransnafta, se vrátila zpět na jeho účet. Podle společnosti Gazprombank, která má platby na starosti, se peníze vrátily kvůli restrikcím ze strany Evropské unie. Ukrajina proto tranzit ruské ropy zastavila.
"Výrobní proces v rafinerii aktuálně funguje bez přerušení a zásobovaní trhu je plynulé. Bratislavská rafinerie v úzké spolupráci s národním přepravcem, společností Transpetrol, jakož i v součinnosti s ministerstvem hospodářství Slovenské republiky využívá ke zpracování všechny dostupné rezervy v systému," informoval ČTK mluvčí Slovnaftu Anton Molnár. Rafinerie na začátku srpna uvedla, že po dvou měsících plánovaných odstávek naběhla na plný provoz.
Slovnaft ke zmíněnému návrhu při úhradě tranzitních poplatků uvedl, že v případě kladného vyjádření ukrajinské a ruské strany by dodávky ropy mohly být obnoveny do několika dnů.
"Ruské společnosti Transněfť byla bankou vrácena platba za přepravu ropy ukrajinským územím. Z uvedeného důvodu ukrajinská společnost Ukrtransnafta pozastavila přepravu ropy ropovodem Družba, z čehož vyplývá, že momentálně je přeprava ropy ropovodem Družba přes území Slovenské republiky pozastavena," napsala ČTK ředitelka kanceláře šéfa Transpetrolu Linda Vaškovičová. Zmíněným ropovodem obvykle proudí také ropa do České republiky.
Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík se k situaci ohledně dodávek ropy vyjádří ve středu. V červnu Sulík řekl, že Slovensko naplnilo zásobníky ropy a ropných produktů na technické maximum a že pohotovostní zásoby státu, Transpetrolu a Slovnaftu by vystačily na 126 dnů u ropy a blíže neupřesněný počet dnů u nafty a benzinu.
Evropská unie se dříve dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba, podle Bratislavy Slovensko ovšem získalo trvalou výjimkou na dovoz ropy Družbou pro vlastní potřebu. Slovenská rafinerie Slovnaft většinu své produkce ale vyváží. Zmíněné embargo je součástí sankcí, které západní země zavedly vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.
Ropovod Družba začíná v Rusku na východním břehu Volhy a v Bělorusku se dělí do dvou větví - severní vede do Polska a do Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Tranzit severní větví podle agentury Interfax dál funguje normálně.
Rusko prostřednictvím jižní větve ropovodu Družba obvykle dodává zhruba 250 000 barelů ropy denně. Hlavními odběrateli této ropy jsou česká společnost Unipetrol, kterou ovládá polská skupina PKN Orlen, a maďarská petrochemická skupina MOL, jež vlastní slovenskou firmu Slovnaft. Hlavními dodavateli jsou ruské firmy Lukoil, Rosněfť a Tatněfť.
V důsledku války na Ukrajině se zkomplikovala také situace kolem dodávek ruského plynu do Evropské unie. Rusko dodávky plynu do řady členských zemí EU omezilo, svůj postup zdůvodňuje mimo jiné problémy kolem turbín plynovodu Nord Stream 1.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
Richard Vacek
9.8.2022 20:15I u plynu to byla právě Ukrajina, která spolu s Ruskem upozorňovala na to, že turbíny pro NS1 se nesmí opravit, protože by se jednalo o porušení sankcí.
Pavel Hanzl
9.8.2022 22:37 Reaguje na Richard VacekSamozřejmě žádná turbína s tím nic společného nemá, to jen rusáček lže, jak dycky. Je opravená a o ji nechce.
Ale to je fuk celá ta rúra stejně končí....
Richard Vacek
10.8.2022 06:28 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.consilium.europa.eu/cs/policies/sanctions/restrictive-measures-against-russia-over-ukraine/sanctions-against-russia-explained/
No a oprava turbíny je právě takovou službou v oblasti energetického průmyslu. Copak jsou evropští politici nesvéprávní, když toto podepíší a pak chtějí, aby se turbína na západě opravila a vrátila do Ruska? Firma, která by se na tom podílela, by riskovala likvidační pokuty.
Podstatné pro sankce rovněž je, že "Všechny sankce EU jsou plně v souladu se závazky vyplývajícími z mezinárodního práva a respektují lidská práva a základní svobody".
Pavel Hanzl
10.8.2022 07:44 Reaguje na Richard VacekPavel Hanzl
10.8.2022 07:50 Reaguje na Richard VacekPotom by se celé ložisko Jamal vrátilo Finsku a moli bychom obě rúry rozjet naplno.
karel krasensky
10.8.2022 08:04 Reaguje na Pavel HanzlBřetislav Machaček
10.8.2022 09:48 Reaguje na karel krasenskyďábla, aby odpoutal nepřátelská vojska
od jejich země, tak ho vychvalují a když ho
už nepotřebují, tak je nazpět ďáblem. Už půl
roku Ukrajině nesmrdí ani peníze za tranzit ruské ropy a plynu a nyní chce asi více. Ona ale existuje u ropy i větev severní a u plynu se jí může stát, že ji budou míjet všechny. Odkudpak bude brát plyn potom ona a ropu bude vozit ze Západu v cisternách? Myslím si, že pokud zbude nafta pro tanky, tak už nezbude pro auta pekařů. Jadernou elektrárnu Rusko
napojuje na svoji soustavu a odřízne Ukrajinu
od elektřiny. Ani ty nejmodernější zbraně
nenahradí v zimě energie a pak dojde na ta jednání i se samotným ďáblem, protože pouze
peklo disponuje pekelným ohněm na rozdíl od
"nebe" se sliby o lepší budoucnosti. Já sám
preferuji peklo s teplíčkem, než nebíčko
s děravou nebeskou bání, kde mrzne až praští.
Pavel Hanzl
10.8.2022 17:47 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
10.8.2022 20:16 Reaguje na Pavel Hanzlztrácíte nervy. Ropa už proudí do
Maďarska i na Slovensko. My budeme
"hrdě" čerpat ze zásob a nebo jen
kupovat hotové ropné produkty. Je
to moudré? Podle vás asi ano!
Válka je vůl a bez jednání jen tak
brzo neskončí, což je vám asi
lautr putna. Lituji všechny, co
umírají "hrdinnou smrtí " za to,
že se politici neumí dohodnout.
Lituji hlavně obyčejné UA vojáky,
co je ještě čeká při znovudobytí
ztracených území, které nyní jejich
vůdce plánuje. To je bude stát více
životů, než předchozí ústup!
Darth Bane
10.8.2022 21:50 Reaguje na Břetislav MachačekMilan Vítkovič
11.8.2022 14:36 Reaguje na Břetislav Machačekhttps://www.youtube.com/watch?v=UHAoPTXvF6s
Pavel Hanzl
11.8.2022 21:35 Reaguje na Břetislav MachačekDarth Bane
10.8.2022 21:47 Reaguje na Břetislav MachačekPetr Eliáš
11.8.2022 10:22 Reaguje na Břetislav MachačekPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
s v
10.8.2022 15:39 Reaguje na Richard Vacekkarel krasensky
9.8.2022 20:25Jarka O.
10.8.2022 11:38 Reaguje na karel krasenskyJo ten metan, prosimvás šlo by nějak vyhnat jedovatý CO2 z Moskevského Igristého, aby CO2 trápil Rusy oteplením Tverské oblasti, a nasytit ten sekt metanem, objednala by si u Vás import 120 flašek sektu, 1 láhev denně s několika účinky, zásilka by mi vystačila tak na tu zimu, která podle pranostiky "Jaké léto taková zima" bude chladná, a prosimvás, psala jsem ten příspěvek včera, aktualizace dle nových zpráv, místo Mosk. Igristého do těch flašek lejte rovnou ropu a přihodte do krabic uhlí, protože to je další komodita, kde dík sankcím je (uhlí) už nebudeme potřebovat, dovoz do EU ukončen. Děkuji předem, domluvíme se, nemám problém platit jakoukoliv cenu ve Vámi zvolené měně :)