https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/tri-byvali-ministri-zivotniho-prostredi-bursik-miko-a-moldan-radi-top-09-jak-na-tema-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tři bývalí ministři životního prostředí Bursík, Miko a Moldan radí TOP 09, jak na téma životního prostředí

7.9.2017 11:58 | PRAHA (Ekolist)
Skupina tří exministrů a další experti, kteří se zabývají ochranou životního prostředí, předali dnes předsedovi TOP 09 Memorandum o životním prostředí.
Skupina tří exministrů a další experti, kteří se zabývají ochranou životního prostředí, předali dnes předsedovi TOP 09 Memorandum o životním prostředí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Veronika Rejmanová / TOP 09
TOP 09 chce před říjnovými volbami oslovit ekologicky smýšlející voliče, dnes představila soubor návrhů pro zlepšení životního prostředí v Česku. Na dokumentu spolupracovala Liberálně ekologická strana vedená bývalým ministrem Martinem Bursíkem s bývalými šéfy resortu životního prostředí a odborníky z vysokých škol. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se s Bursíkem dohodl na předvolební spolupráci v létě, dnes slíbil, že takzvané Memorandum o ochraně životního prostředí bude po volbách realizovat.
 

Skupina tří exministrů a další experti, kteří se zabývají ochranou životního prostředí, předali dnes předsedovi TOP 09 Memorandum o životním prostředí. Dokument ukazuje směr i konkrétní priority, které by se měly do budoucna realizovat v ochraně přírody České republiky. Jeho obsah bude jednou z priorit, které budou zástupci TOP 09 prosazovat v budoucí vládě či v parlamentu. Spolupráci TOP 09 a LES oznámili v červenci.

„Jsme odpovědní konzervativní a liberální politici a ochrana životního prostředí pro příští generace je konzervativní téma. TOP 09 je ve sněmovně nejkvalifikovanější obhájce ochrany životního prostředí a tím také zůstane,“ říká předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Memorandum varuje před zpomalením vývoje v ochraně životního prostředí v posledních letech. Zpracováním memoranda a prosazením legislativních i prováděcích opatření chtějí experti dál rozvinout koncept udržitelného rozvoje. „TOP 09 považuje udržitelnost a péči o životní prostředí za naprosto základní parametr úspěšného rozvoje společnosti. Poslední dobou je však tato dimenze relativizována. Jasná slova našeho Memoranda mají pomoci tuto vážnou situaci pomoci řešit,“ říká profesor Bedřich Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy

Experti v memorandu jmenují jako zcela zásadní problémy nedostatek vody a povodně, čistotu vzduchu, mizející rostlinné a živočišné druhy, a především úbytek půdy. „Ochrana půdy v České republice je nejvyšší prioritou. Nejde jenom o erozi, musíme zlepšit i půdní strukturu, schopnost udržet vodu i živiny. Víme, jak na to - cesta vede přes organickou hmotu a podporu půdních organismů, jejichž funkci nahradit neumíme,“ řekl Ladislav Miko, náměstek generálního ředitele pro zdraví a bezpečnost potravin Evropské komise. „Musí skončit extrémně velkoplošné pěstování jen několika plodin, které způsobuje obrovskou erozi, pokles kvality půd, a je doprovázenou neúnosnou chemizací. Ničíme nejen půdu, i druhovou rozmanitost, ale také kontaminujeme vody nadbytkem živin a zbytků pesticidů,“ zdůraznil profesor Jakub Hruška z Univerzity Karlovy.

Memorandum chce prosadit nově ochranu lučních biotopů, zvýšit podíl oblastí s divokou přírodou, rozšířit soustavu národních parků o NP Křivoklátsko a NP pro říční krajinu Litovelského Pomoraví, zlepšit stav lesů nebo upravit dotační politiku. Experti také navrhují přijmout Plán postupné dekarbonizace české energetiky se závaznými termíny pro odstavování uhelných elektráren i tepláren a Národní program rozvoje čisté elektromobility. „Moderní technologie konečně umožní radikálně zlepšit stav ovzduší. Uhelné elektrárny budou nahrazeny čistými decentralizovanými obnovitelnými zdroji. Součástí nového energetického systému se stanou i elektromobily, které vytlačí z trhu naftu a benzín. Dojde k ozdravění ovzduší ve městech i podél silnic. Průmysl již tyto revoluční změny chápe, potřebuje však politickou podporu,“ řekl exministr Martin Bursík, vedoucí expertní skupiny TOP 09 a LES.

Zástupcům Hnutí DUHA či Zeleného kruhu se líbí, že Memorandum obsahuje konkrétní řešení pro lepší ochranu přírody a zlepšení životního prostředí. „Podle představeného plánu bychom například ušetřili stamiliardy korun odmítnutím nesmyslného megalomanského kanálu Dunaj-Odra-Labe, více by se rozvíjela recyklace či perspektivní formy dopravy a výroby energie. Zásadní je závazek vrátit místním občanům, sdruženým ve spolcích, možnost připomínkovat dopady menších staveb na přírodu a životní prostředí,“ říká Daniel Vondrouš ze Zeleného kruhu.

"Vítáme plán TOP 09 jak zbavit Česko závislosti na fosilních palivech. Je to zatím nejambicióznější z toho, co zde parlamentní strany před volbami nabízejí," říká Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA. "Plán kombinuje jasný a vymahatelný harmonogram zavírání uhelných elektráren i zpoplatnění škod, které působí znečištění. A také srozumitelný postup, jak tím finančně pomoci domácnostem a obcím přecházet na čisté obnovitelné zdroje a zbavit se závislosti na fosilních palivech."

"Spolu s ČSSD, Zelenými a Piráty patří TOP 09 do klubu stran, které slibují potřebnou zásadní reformu lesního hospodaření, vedoucí k ozdravění lesů a tomu, že nebudou jen továrnami na dřevo," dodává Koželouh.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

11.9.2017 11:26
Bože můj!!!!

Memorandum obsahuje konkrétní řešení pro lepší ochranu přírody a zlepšení životního prostředí. „Podle představeného plánu bychom například ušetřili stamiliardy korun odmítnutím nesmyslného megalomanského kanálu Dunaj-Odra-Labe, více by se rozvíjela recyklace či perspektivní formy dopravy a výroby energie.

Takhle se šetří. A za ty ušetřené peníze postavíte ty fofrníky a ty atrapy elektráren na slunce! To jsou prozíraví politici.

Já bych třeba například odmítl cestu na Mars a za ušetřené peníze bych financoval tyto politické strany.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

11.9.2017 12:14 Reaguje na Vladimír Hošek
Přečti si po sobě příspěvek soudruhu a pak naběhni hlavou do zdi. Třeba se ti v ní potom udělá jasno a zjistíš, že už nejsou 50. léta.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

11.9.2017 12:50 Reaguje na Martin Jasan
Ano, asi jste soudruh to v sobě to nezapřete, voni soudruzi si mezi sebou rovnou tykají, takže podle sebe soudím tebe.
Nevím, zda víte něco o 50. letech, ale asi ne moc, když z Vás vypadlo to co vypadlo.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

11.9.2017 13:04 Reaguje na Vladimír Hošek
Už jsi naběhl do té zdi? Fakt ti to pomůže.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

11.9.2017 14:53 Reaguje na Martin Jasan
Vy máte jasno, ale jen podle jména. A do zdi asi skáčete stále až se to na Vás podepsalo.
Odpovědět

Jan Škrdla

11.9.2017 21:44
Mám pocit, že se diskuze trochu špatným směrem - místo argumentů vzájemné osočování.

Jinak kanál D-O-L zapadá do začátku minulého století a dle mého názoru by se od něj mělo definitivně upustit. V politice územního rozvoje nemá co dělat.
Důležitější je zaměřit se na revitalizaci říční krajiny a co se týká dopravy, tak na podporu té železniční.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

12.9.2017 08:02 Reaguje na Jan Škrdla
Vždyť o ten kanál vůbec nejde, nikde nefiguruje v žádných finančních plánech ani koruna na tuto investici. Problém je, že váže v územním plánu některé pozemky a ty není možné jinak smysluplně využít. Ale jak chtějí z této situace vygenerovat nějaké peníze na rozvoj dopravy, recyklace apod. to by mne zajímalo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist