https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-japonska-se-rozlomila-nakladni-lod-ropna-skvrna-se-tahne-pet-kilometru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U Japonska se rozlomila nákladní loď, ropná skvrna se táhne pět kilometrů

12.8.2021 17:53 (ČTK)
Ropa se zatím nedostala k pobřeží. Ilustrační foto
Ropa se zatím nedostala k pobřeží. Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | NOAA
Nákladní loď se dnes ráno rozlomila u pobřeží severovýchodního Japonska, kde ve středu večer najela na mělčinu v místním přístavu. Do moře unikla ropa, která vytvořila více než pět kilometrů dlouhou skvrnu, informoval list The Times.
 

Loď Crimson Polaris provozovaná japonskou společností a plující pod panamskou vlajkou vezla dřevěnou drť z Thajska do japonského přístavu Hačinohe, když se ve středu večer dostala do problémů kvůli špatnému počasí a najela na břeh.

Posádce se ještě podařilo loď s výtlakem téměř 40 000 tun uvolnit a vyplout z přístavu, ale kvůli rozbouřenému moři musela vyhodit kotvu jen čtyři kilometry od pobřeží.

Na palubě se navíc objevila prasklina a loď se v časných ranních hodinách rozlomila, informovala japonská pobřežní stráž. Ta se nyní snaží zjistit, jestli se Crimson Polaris potopí, anebo jestli může ohrozit jiné lodi v této oblasti. Nyní je v plavební dráze, kterou lodi využívají při vyplutí z přístavu Hačinohe.

Žádný z 21 čínských a filipínských členů posádky nebyl zraněn a ropa se zatím nedostala k pobřeží, dodala japonská pobřežní stráž.

Od začátku července Japonsko postihla série tropických bouří a cyklónů, které na většinu území této ostrovní země přinesly přívalové srážky a rozbouřily okolní moře.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

12.8.2021 21:43
Miluji pana Vinklera, který pořád sepisuje, že OZE jsou na ŽP mor daleko horší, než ropa i s uhlím.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist