https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/u-lomu-hajek-zacala-vystavba-unikatni-technologie-na-cisteni-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U lomu Hájek začala výstavba unikátní technologie na čištění vod

14.9.2020 00:34 | HROZNĚTÍN (ČTK)
Evropský projekt Lifepopwat, který podporuje inovativní technologii čištění vod, má rozpočet 80 milionů korun. Náklady na ověření technologie u lomu Hájek činí zhruba 18 milionů korun. Ilustrační foto
Evropský projekt Lifepopwat, který podporuje inovativní technologii čištění vod, má rozpočet 80 milionů korun. Náklady na ověření technologie u lomu Hájek činí zhruba 18 milionů korun. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na výsypce lomu Hájek u obce Hroznětín na Karlovarsku začaly stavební práce na technologii na čištění vod kontaminovaných pesticidy. Výstavba pětistupňového systému potrvá přibližně rok, poté se bude technologie dva roky testovat. Informoval o tom vedoucí projektu Miroslav Černík. Cílem projektu je zabránit rozšíření nebezpečných látek do okolí a povrchových vod.
 

"V současné době byly zahájeny výkopové práce na první z kaskády aktivních čistících stupňů, přičemž první stupeň bude mít za cíl vodu, která sem natéká, formou kaskád provzdušnit. Tady se bude srážet železo, které bude sedimentovat a následně bude odtěženo," řekla ČTK Tereza Hnátková ze společnosti Dekonta, která systém na čištění vod staví.

Po dokončení bude systém podle ní vypadat jako terasovitá zahrada. "Z místa, kde v současné době protéká oranžová voda s mírným zápachem pesticidních látek, by tady měl vzniknout přírodě blízký systém, který bude zapadat do krajinného rázu," dodala Hnátková.

Technologie Wetland+, která bude při čištění vod využita, je založena na sérii filtračních a sorpčních polí, ve kterých je železo a přírodní látky jako rašelina nebo biouhlí. Podle Černíka je technologie bezúdržbová a dokáže roky fungovat bez zásahu člověka. Dále při ní přibude uměle vytvořeny mokřad, který zvýší biodiverzitu prostředí. "Při oxidaci železa se razantně redukují látky v jeho okolí a pesticidy nejsou výjimkou. K finálnímu čištění dojde v mokřadu, kde kořenový systém orobince, travin a dřevin přirozeným způsobem vodu vyčistí," popsal Černík.

V odvalu Hájek bylo v 60. a 70. letech na ploše o velikosti přibližně 30 hektarů uloženo obrovské množství pesticidních látek, především lindanu. Používal se do 70. let v zemědělství jako pesticidní postřik na polích. Jeho výroba sebou nesla velkou produkci odpadních látek, které byly do lokality Hájek navezeny z výrobny lindanu z Neratovic. Tyto pesticidní látky byly vyhodnoceny jako látky dlouhodobě setrvávající v životním prostředí a ohrožující lidské zdraví i při malých koncentracích.

Evropský projekt Lifepopwat, který podporuje inovativní technologii čištění vod, má rozpočet 80 milionů korun. Náklady na ověření technologie u lomu Hájek činí zhruba 18 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist