https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/un-irin-tsunami-zrejme-rozmetala-ulozene-nebezpecne-odpady
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

UN-IRIN: Tsunami zřejmě rozmetala uložené nebezpečné odpady

8.3.2005 11:29 | PRAHA/NAIROBI (EcoMonitor)
Vlna tsunami, která v prosinci zasáhla obrovskou část Indického oceánu, zřejmě na somálském pobřeží rozprášila dříve uložené nebezpečné odpady, což je velmi rizikové pro místní obyvatele, oznámil minulý týden UNEP.
 

Škody po cunami, Chennai, Indie.
Foto: Wikipedia/http://wikipedia.org

Nick Nuttal z Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) řekl, že již dřívější průzkumy ukázaly, že by některé nádrže obsahující nebezpečné látky mohly být poškozeny tsunami a jedovaté chemikálie by z nich mohly unikat do okolí. „Naši odborníci jsou přesvědčeni, že se tam nacházejí nejrůznější druhy odpadů,“ říká Nuttall. „Radioaktivní odpady, odpady z nemocnic, těžké kovy, jako je olovo nebo kadmium, chemické odpady a odpady pocházející ze zpracování kůže.“

Ukládání značného množství nebezpečných odpadů bylo na počátku devadesátých let v Somálsku běžnou praxí. Tehdy zahraniční společnosti bohatě využívaly slabosti tehdejší vlády, která tak umožnila uložit na území státu neznámé množství nebezpečných látek. „Čas od času jsme dostávali zprávy o ukládání odpadů,“ potvrzuje Nuttal. „V Africe byla cena za jednu tunu uloženého odpadního materiálu 2,5 dolaru, zatímco stejné množství uložené na skládku v Evropě by přišlo na více než 250 dolarů.“ Podle něj není zcela jasné, odkud tento materiál původně pochází. Podle tiskového mluvčího UNEP je nejpostiženější oblastí North Hobyo v centrálním Somálsku a Waresheik ležící severně od hlavního města Mogadišo. Počet lidí zasažených jedovatými látkami je také neznámý, nicméně nějaká onemocnění včetně „krvácení z úst, infekce dýchacích cest, břišního krvácení a nezvyklých účinků látek na kůži“ byla zaznamenána.

UNEP nabídl, podle informací jeho tiskového mluvčího, přechodné somálské vládě plnou pomoc. Vlna tsunami po loňských Vánocích zcela zničila více než 650 kilometrů pobřeží, nejhůře byl postižen severovýchod země. Podle záchranářů zahynulo nejméně 150 lidí a 54 000 jich muselo vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Asi 4 000 obyvatel se musí odstěhovat z míst, kde byli zvyklí žít. Mnoho z nich dosud žije na vyvýšeném místě více než kilometr od pobřeží. V nejhůře postiženém regionu, v Hafunu, přišla polovina obyvatel o domy a podle záchranářů z nich odcházejí kvůli tomu, že v místě není k dispozici pitná voda, nefunguje základní kanalizace a není zde žádné jídlo.

Podle textu United Nation Integrated Regional Information Networks 03. 03. 2005.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist