Úplný odchod od fosilních paliv je nerealistický, řekl čínský vyslanec pro klima
22.9.2023 11:40 | SINGAPUR
( ČTK)
Čína je podle agentury Reuters největším spotřebitelem fosilních paliv na světě. Na klimatických rozhovorech v Glasgowě v roce 2021 stál Peking za prosazením úpravy konečné dohody tak, aby místo o "postupném ukončování" využívání fosilních paliv hovořila pouze o jeho "postupném snižování".
Úplný odchod od fosilních paliv je nerealistický, řekl zvláštní čínský vyslanec pro klimatické otázky Sie Čen-chua. Dodal, že tato paliva, která přispívají k oteplování klimatu, musejí i nadále hrát důležitou roli při zabezpečování globálních energetických potřeb. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
"Je naprosto nerealistické zcela přestat využívat energii z fosilních paliv," prohlásil Sie, který bude Čínu zastupovat na letošním klimatickém summitu COP28. Kvůli nestálé povaze energie z obnovitelných zdrojů a nevyzrálosti klíčových technologií, například v oblasti skladování energie, se svět podle něj musí dál spoléhat na fosilní paliva, aby si zajistil hospodářský růst.
Čína je podle agentury Reuters největším spotřebitelem fosilních paliv na světě. Na klimatických rozhovorech v Glasgowě v roce 2021 stál Peking za prosazením úpravy konečné dohody tak, aby místo o "postupném ukončování" využívání fosilních paliv hovořila pouze o jeho "postupném snižování".
V centru letošních jednání na summitu COP28 bude stát zpráva OSN, podle které se podaří omezit růst teplot jen tehdy, pokud se ještě v tomto desetiletí emise CO2 sníží o dalších 20 gigatun a pokud planeta do roku 2050 dosáhne takzvané uhlíkové neutrality. Klimatičtí aktivisté doufají, že tato zpráva vytvoří politickou vůli stanovit jasné cíle pro konec používání ropy a uhlí.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Neřekl nic jiného , než co je rozumným lidem známo dlouho. Kromě ekomagorů z Bruselu.
Odpovědět
Jistě se mezi ty rozumné počítáš i ty, neekomagore. Že? :)
XD
Odpovědět
Nadávat si do ekomagorů není přínosné. Např. supervzorné Německo po nemalém a nelevném úsilí snížilo za 30 let svou spotřebu energie o 20 % a z OZE vyrábí 8 % energie. A to se zjevně vyzobávaly ta nejschůdnější opatření, za 20 let bude třeba stávající OZE park obnovit...
Když to evidentně nejde ve velmi bohatém Německu, jinde to půjde? Ono nezbývá než slézt z hrušně a podívat se pravdě do očí.
Jediná naděje je důsledně zapojit do ochrany klimatu trh a zabránit politikům deformovat jej dotacemi.
Odpovědět
Který politik v Bruselu nechce využívat ropu? Žádný takový není.
Odpovědět
Argumentace Číny je pochopitelná, levné zdroje fosilních paliv si dokázala zajistit, na rozdíl od Evropy, a bude se starat o to, aby o ně nepřišla a mohla je využívat hodně dlouho. My jsme naopak při procesu "odtřižení se" od levných zdrojů nedokázali pozvat katarského emíra ani na oběd, kvůli pokecu se Zemanem sem jeho B747 neletělo. To nevymyslíš.
Odpovědět
Tam je ještě svět normální a politici přijímají rozumná rozhodnutí v zájmu občanů. Díky tomu Čína roste i ekonomicky, což se projevuje i ve spokojenosti obyvatel.
Odpovědět
Já se opravdu divím tomu, že lidé jako ty už dávno nežijí v totalitách typu rusko nebo čína, ale stále dřepí na tom fuj Západě... :D
Odpovědět
To máte stejné, jako za minulé totality. Spousta disidentů tady zůstávala a upozorňovala na nesmysly, které totalita prováděla.
Bez nich bychom si mysleli, že jediná správná cesta je ta, kterou nám nalinkovali naši skvělí představitelé.
Odpovědět
Tak povídej Ríšo , kolik let jsi musel těžit lithium?
Odpovědět
Je hloupost zbavovat se uhelných dolů a průmyslu, zasypávat je nevytěžené jako u Frenštátu, v situaci, kdy nebude ropa. Čína není pitomá a z uhlí vyrábí bezsirnaté pohonné hmoty a jiné chemikálie (CtL). Stejně tak např. JAR, USA aj. Ekonomicky to má v současnosti smysl.
https://www.hydrocarbons-technology.com/projects/shenhua/
Odpovědět
Někteří tu volali po lepším čištění vody a že prý obce nechtějí do čištění investovat. Kde obce na ty technologie teď seženou aktivní uhlí a finance, když se domácí uhelné doly zavírají. Ekologové a obce by měli jako první řvát, že domácí uhlí potřebují. A též jako alespoň náhražku nedostupných léků.
https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Aktivní_uhlí
Odpovědět
Pokud chcete ročně pohřbívat desítky horníků, není lepší volba než důl ve Frenštátě... sice málo uhlí, ale zato nestabilní geofyzikální podmínky
Odpovědět
Z dětství a pořád mi to trhá bránici ...uhlí!
https://youtu.be/KRyiyhgjJas?feature=shared
Odpovědět
Neumím to ... ale možná tušíte. Zadejte si na YT Jiří Wimmer Petr Bezruč Ostrava. Aspoň se zasmějete.
Odpovědět
Jasné, toš to znám - zaručeně nejkvalitnější interpretace :-)
Odpovědět
Ekonomický smysl v socialistické Evropě nikoho nezajímá! Hlavní je politická linie, soudruhu! A my tomu slunci a větru poručíme! Čest práci a EU!
Odpovědět
Že by zisk a moc nikoho v EU nezajímaly? Bez nich vám bude politika k ničemu. :)
Odpovědět
Jako Evropa jsme se dobrovolně a hrdě dostali do pozice kamikadze. Položíme své životy za ušlechtilou myšlenku. Ovšem stejně jako u japonských pilotů nebude mít tato naše smrt žádný reálný dopad na celkový výsledek. Tak, nalít sklenku saké a spolehnout se s elektřinou na slunce a vítr. Banzáááái!
Odpovědět
Čína se s tím obecně moc nesere ...
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-filipiny-zverejnily-zabery-znicenych-koralovych-utesu-u-palawanu-a-ukazaly-na-vinika-40444627
... a nemá problém s tím, se chovat jako banda dobytků.
A když jí Evropa navíc nahrává ...
https://echo24.cz/a/HEfHD/zpravy-svet-aktiviste-odradili-zapadni-investory-od-vystavby-africky-ropovod-nahradi-cina
Odpovědět
|
|