Urychlí japonské zemětřesení zkázu Kalifornie? Nesmysl, tvrdí vědci
Po ničivém zemětřesení v Japonsku se objevila řada spekulací, zda tak mohutné otřesy nemohou uspíšit obdobný „úder“ v Kalifornii. Na první pohled to totiž nezní zcela nesmyslně – zemětřesení, jak známo, vzniká v důsledku uvolňování energie nahromaděné v okolí kontaktu desek zemské kůry.
K debatě významně přispěl časopis Newsweek, jehož článek vyzněl právě v tomto duchu: že pravděpodobnost „Big One“ nyní vinou japonských otřesů stoupá. Tím ovšem vyvolal smršť nesouhlasných reakcí vědců, jejichž závěr zní: Je to nesmysl. Informoval o tom server Life's Little Mysteries, patřící pod stránky LiveScience.com.
Nic bezprostředně nehrozí
Text v Newsweeku konstatuje: „Významná událost v jedné části tektonické desky je často následována další, která se odehraje v její jiné části. V poslední době se odehrály katastrofické události na třech koncích této desky. Jediný konec, který byl ušetřen, leží na severovýchodě.“
Tedy tam, kudy prochází známý zlom San Andreas. Probíhá i přímo oblastí San Franciska, které bylo v roce 1906 dějištěm jednoho z nejničivějších amerických zemětřesení.
A co tedy říkají vědci, kteří kritizují tento závěr?
„Neexistuje žádný důkaz, že zemětřesení podél těchto zlomových linií spolu nějak souvisejí,“ řekl serveru geofyzik Nathan Bangs.
David Schwartz, odborník z vládní agentury U.S. Geological Survey, potvrdil to samé: že mluvit o těchto souvislostech je nesmysl. „Neříkám samozřejmě, že tady nepřijde v budoucnosti ničivé zemětřesení, ale opravdu neexistuje žádná spojitost.“ Dodává, že jedno zemětřesení opravdu může fungovat jako „spouštěč“ dalších, ale pouze v lokálním měřítku. „Změny napětí v okolí jednoho zemětřesení se mohou projevit v dalších blízkých oblastech, ale ne na takovou vzdálenost,“ dodává.
A navíc by „spouštěč“ musel zafungovat hned po původních otřesech – a to se nestalo. Jinými slovy, Kalifornie dál bude čekat na „Big One“ a Japonsko na tom nic nezměnilo.
reklama