Ústav pro ekopolitiku protestuje proti přesunutí pořadu Na větvi
V pořadu měli kandidáti všech parlamentních stran a dvou stran mimoparlamentních - Strany zelených a Strany pro otevřenou společnost - diskutovat o českých zájmech a prioritách souvisejících s životním prostředím a udržitelným rozvojem, které by jako poslanci Evropského parlamentu chtěli hájit a prosazovat. Tématem měly být i podněty, získané od evropských voličů v průzkumu, který iniciovaly evropské nevládní organizace. ODS se této besedy přes pozvání a mnohé urgence autorů pořadu nezúčastnila.
Neodvysílání debaty před evropskými volbami považuje ÚEP za porušení veřejnoprávního postavení České televize. "Tento typ rozhodování v nejsilnějším veřejnoprávním médiu svým charakterem zřetelně připomíná dobu před listopadem 1989," varuje Barbora Šafářová.
Mluvčí České televize Martin Krafl EkoListu sdělil, že ředitel ČT sice poskytl Dědečkové interview, ale pořad Na větvi nebyl předmětem jejich jednání. "Důvodem nebylo to, že se neúčastnila ODS, ale že zde nedostalo prostor všech 31 kandidujících stran," vysvětluje Martin Krafl důvod přesunutí pořadu. Podle Krafla je téma pořadu nadčasové a může být tedy bez problémů odvysíláno i po volbách.
Podle informací ze zdroje v ČT, který si nepřál být jmenován, bylo rozhodnutí o přesunutí pořadu vydáno ještě před schvalovací projekcí natočeného pořadu - nikdo z vedení tak pořad nemohl vidět. "To je interní záležitost," odpověděl nám na dotaz Martin Krafl. "Rozhodnutí o přesunu vydalo vedení ČT po konzultaci s pracovníky odpovědnými za pořad." Podle zdroje však nikdo s autorem ani dramaturgem pořadu nemluvil.
K natočení debaty vyzvaly ČT čtyři české nevládní ekologické organizace: Ústav pro ekopolitiku, Zelený kruh, Společnost pro trvale udržitelný život a Hnutí DUHA. Pořad Na větvi se vysílá každé úterý odpoledne na programu na ČT 2.
reklama