https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/utroby-zbrasovskych-aragonitovych-jeskyni-zdobi-objekty-sklare-ondreje-strnadela
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Útroby Zbrašovských aragonitových jeskyní zdobí objekty skláře Ondřeje Strnadela

27.8.2023 00:35 | TEPLICE NAD BEČVOU (ČTK)
Foto | Dobesova / Wikimeda Commons
Útroby Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku zdobí skleněné objekty skláře Ondřeje Strnadela. Návštěvníci je uvidí na prohlídkových trasách. Výtvarník se při tvorbě děl inspiroval jeskynním prostředím, ale i řekou Bečvou, svítidla a světelné instalace vznikly ve spolupráci s Mikulášem Parmou. Sezonní výstava letos nese název Světlo sklem. Otevřena bude v interiérech jeskyně do konce října, řekla ČTK vedoucí jeskyní Barbora Šimečková. Jeskyně pořádají výstavy současného výtvarného umění už přes 30 let.
 

"Ondřej Strnadel je sklářský výtvarník a také pedagog, učí na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí. Koncepci výstavy jsme nechali na něm, některé objekty stvořil přímo pro konkrétní místa a zákoutí v jeskyních. Vytvořil objekty inspirované jeskynní výzdobou, a to nejen ze Zbrašovských jeskyní, ale i z jiných jeskyní," uvedla Šimečková.

Návštěvníci kromě sklářských instalací inspirovanými jeskynními výzdobami mohou zhlédnout i objekty pramenící z inspirace řekou Bečvou. "Autor je z Valašského Meziříčí, kde má Bečva ústřední roli. V řece lze dodnes nalézt kromě omletých kamenů také omleté zbytky z valašských skláren, které si Bečva přetvořila do oblázkovitých tvarů. To skláře zaujalo, tyto tvary dokáže vyrobit ze skla a navíc jako svítidla. Mnohé objekty tak mají v sobě světelný zdroj. Tato část výstavy vznikla ve spolupráci s jeho kolegou Mikulášem Parmou," doplnila Šimečková.

Současné výtvarníky na výstavách v netradičním prostředí představují Zbrašovské aragonitové jeskyně přes tři desítky let a v soustavném pořádání těchto výstav jsou ojedinělé. Loni tyto prostory zdobila výtvarná instalace sklářských výtvarníků ze studia Crystal Creative s názvem DNA, která využívala ultrafialové osvětlení. V minulosti mohli návštěvníci jeskyní vidět třeba sochy lidských postav výtvarníka Michala Trpáka, ale i akademického sochaře Miroslava Machaly a sochaře Olbrama Zoubka. Pravidelně se zde představují také mladí výtvarníci, ať už to byli studenti sklářské školy z Valašského Meziříčí či z ateliéru sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity.

Podle správkyně jeskyní jsou díla pro tyto výstavy vybírána tak, aby bez újmy odolaly téměř stoprocentní vlhkosti vzduchu a čtyřměsíční instalaci v podzemí. Nejčastěji jsou to tedy díla z laminátu, plastu, umělého kamene, skla nebo keramiky.

Podobné oživení každoročně chystají v Olomouckém kraji také pracovníci jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku. Návštěvníci si tam mohou pod zemí pravidelně poslechnout koncerty pěveckých sborů.


reklama

 
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

27.8.2023 04:27
odpad vytvořený lidmi cpeme už opravdu všude...dokonce i tam, kde to bylo zatím ušetřeno.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist