V boji proti pytlákům v Kongu bude od podzimu pomáhat další pes z Česka
Projekt Malina pro slona vznikl v roce 2014 a je pojmenovaný podle druhu belgických ovčáků malinois, kterým se lidově říká malina nebo maliňák. Jako jediný ze čtyř druhů belgických ovčáků je krátkosrstý. V roce 2015 Böhme do Konga poslala prvního belgického ovčáka, fenu jménem Cama. Bohužel o rok později Cama uhynula při dopravní nehodě. V letech 2019 až 2020 do Konga odletělo dalších pět psů vycvičených Hanou Böhme, následně projekt na čas přerušila epidemie covidu.
Psi pomáhají celníkům a četníkům v Kongu při odhadování pašeráků například při dopravních kontrolách. Jezdí s nimi i do národních parků. Za dobu působení v Kongu psi z Česka přispěli k odhalení stovek případů nelegálního nakládání se zvířaty. Jsou schopni odhalit vedle slonoviny a zvířecích trofejí i maso divokých zvířat. Nejčastěji se celníci při raziích setkávají s pašovanými kůžemi levhartů, slonovinou nebo šupinami luskounů. Časté jsou i kůže nyal.
Detekční psi v Kongu podle Böhme žijí v přísně hlídaném objektu s výběhem. "Jakmile pes označí cennou trofej, přeruší tím pašerácký řetěz a dost lidí tím přijde o peníze. Z jejich práce se radujeme my, ochránci zvířat, ale rozhodně ne pašeráci či překupníci," uvedla. Náklady na vycvičení jednoho psa a jeho poslání do Konga činí zhruba čtvrt milionu korun. Böhme je financuje z darů, sbírky a vlastních zdrojů.
Přečtěte si také |
Jak může zoo bojovat proti pytlákům v Africe? SrstíK výcviku psů kynologové projektu Malina pro slona využívají vzorků okapi, šimpanzů nebo komb žijících ve dvorském safari parku.
reklama