https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-muze-zoo-bojovat-proti-pytlakum-v-africe-srsti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak může zoo bojovat proti pytlákům v Africe? Srstí

23.7.2022 06:17 | PRAHA (Ekolist.cz)
Odběr srsti
Odběr srsti
Foto | Simona Jiřičková / Safari Park Dvůr Králové
Češi se odhalování pytláků a překupníků v Africe věnuje na více frontách. Hana Böhme se už roky věnuje tréninku psů, kteří v Africe pomáhají vypátrat pytláky. Pro výcvik psů však sama potřebuje vzorky srsti hledaných zvířat. S tím teď pomáhá Safari Park Dvůr Králové.
 
Okapi, šimpanz nebo komba. Safari park poskytl první vzorky srsti zvířat z Podkrkonoší pro trénink špičkových protipytláckých psích jednotek v Česku. „Pytláctví představuje pro mnoho druhů obrovský problém, ať už jde o nelegální trofejní lov nebo lov pro maso, takzvaný bushmeat,“ vysvětluje zoologický ředitel safari parku Jaroslav Haimy Hyjánek. „Podpora českého projektu Malina pro slona je pro nás jednou z cest jak boji proti nelegálnímu lovu bojovat.“

Vzorky je nutné odebrat mimořádně pečlivým způsobem, v chirurgických rukavicích, aby nedošlo k žádné kontaminaci lidským pachem. Jedině tak je možné zajistit, že psi pašovaný náklad najdou. Odběry probíhají tak, aby zvířata v safari parku nijak neomezily. V některých případech se uskuteční v narkóze jako součást jiného plánovaného výkonu. Jinde – třeba u okapi – v plné bdělosti zvířete a pouze díky roky budované důvěře mezi zvířetem a chovatelem. „Například u šimpanzů byl ale problém je na rukavice přivyknout. Neznají je příliš dobře, a tak z nich měli zpočátku obavy,“ popisuje Jaroslav Haimy Hyjánek.

Ze Dvora Králové putovaly vzorky přímo do rukou kynoložky Hany Böhme z projektu Malina pro slona. „Pytlácké aktivity neutichají a podobná podpora má mimořádnou hodnotu. Například v případě okapi je totiž v Česku nereálné sehnat vzorky jinde, a také v Africe jde kvůli vzácnosti a plachosti okapi o nedostupný materiál. Pro efektivní boj s pytláctvím je ale vzorek klíčový. Partnerství s uznávanými zoologickými zahradami navíc pomáhá na tento projekt upozornit i veřejnost, což je velmi důležité,“ říká kynoložka. „Dvorské vzorky využijeme k přípravě psů přímo v Kongu, ale i tady v Česku k tréninku pro prezentaci projektu veřejnosti,“ říká Hana Böhme.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Barbora Červená

Dovednosti psích detektivů, kteří pronásledují pytláky a chrání kriticky ohrožená zvířata, uvidí díky tomu i návštěvníci safari parku. 30. července proběhnou v areálu ukázky tréninku protipašeráckých psů a jeijcih poslušnosti s povídáním o jedinečném českém projektu Malina pro slona v hledišti u ostrova lemurů. Na ukázky není třeba kupovat žádné vstupenky, bude zdarma v rámci návštěvy safari parku.

Dovednosti získané tréninkem s materiálem ze safari parku zúročí psi Hany Böhme krátce poté. Po dvou letech se s nimi totiž kynoložka vrátí do Afriky. „V srpnu poletíme do Konga na kontrolu psů a další nezbytné věci,“ doplňuje.

Hana Böhme se tréninku psů pro vyhledávání předmětů či zvířat věnuje už od roku 2013. V roce 2018 založila projekt Malina pro slona (prvním plemenem, s nímž v projektu pracovala, byl belgický ovčák malinois), s nímž se věnovala ochraně vzácných zvířat v Kongu. Projekt se ovšem postupně rozšířil do dalších afrických zemí, těžištěm však zůstává především Kongo. Díky aktivitám Hany Böhme a jejích spolupracovníků se již povedlo zastavit řadu pašeráckých skupin a zachránit bezpočet vzácných zvířat.

Své dovednosti psi ukážou 30. července přímo v safari parku.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist