https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-britanii-hasici-bojovali-s-nekolika-pozary-vresovist-a-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Británii hasiči bojovali s několika požáry vřesovišť a lesů Video

27.2.2019 11:57 | PRAHA (ČTK)
Požár vypukl v úterý večer na Saddleworthském vřesovišti, v turisty oblíbené oblasti, která se rozkládá mezi Manchesterem a Leedsem. Příčina jeho vzniku zatím není jasná. Na snímku je požár Saddleworthského vřesoviště z června 2018.
Požár vypukl v úterý večer na Saddleworthském vřesovišti, v turisty oblíbené oblasti, která se rozkládá mezi Manchesterem a Leedsem. Příčina jeho vzniku zatím není jasná. Na snímku je požár Saddleworthského vřesoviště z června 2018.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | NASA Earth
Rozsáhlý požár vřesoviště se dnes podařilo uhasit britským hasičům poblíž Manchesteru na severu Anglie. Oheň se začal šířit v úterý večer a pohltil asi jeden a půl kilometru čtverečního vegetace. Lesy hořely také na jihovýchodě Anglie a ve Skotsku. Británie zažívá v současnosti nejteplejší zimu v zaznamenaných dějinách a právě teplé počasí zvyšuje riziko vzniku požárů.
 

Požár vypukl v úterý večer na Saddleworthském vřesovišti, v turisty oblíbené oblasti, která se rozkládá mezi Manchesterem a Leedsem. Příčina jeho vzniku zatím není jasná.

Někteří svědci popsali plameny šlehající vysoko do oblak jako "apokalyptické". Zástupkyně úřadů hrabství West Yorkshire Laura Boococková uvedla, že se jednalo "o jeden z největších požárů vřesovišť, se kterými jsme se kdy museli potýkat". Nyní je požár uhašen, hasiči ale zůstanou po celý den na místě a budou spáleniště střežit.

Agentura Reuters připomněla, že požár vypukl v úterý, které bylo nejteplejším zimním dnem britských statistik. V londýnské botanické zahradě Kew Gardens naměřili 21,2 stupně Celsia.

Na Saddleworthském vřesovišti zuřil rozsáhlý požár i loni v létě. Tehdy trvalo hasičům více než tři týdny, než se jim jej podařilo uhasit.

S požárem hasiči nebojovali jen na severu Anglie, ale i na jihu. V úterý večer totiž začalo hořet dvakrát krátce po sobě také v Ashdownském lese v hrabství East Sussex, který byl spisovateli Alanovi Alexanderovi Milnemu inspirací pro Stokorcový les, v němž žil jeho Medvídek Pú. Lesní požár vypukl v úterý večer také na vrcholku Arthur's Seat v Edinburghu. Hasiči s ním bojovali do dnešního rána.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist