V Brně startuje sběrné středisko pro věci vyrobené do roku 1989
Podle Pavla Palečka z Amerického fondu je cílem předměty distribuovat mezi ty, kteří je mohou dále používat a mezi kulturní instituce, které je mohou využít pro svou činnost. Příkladem jsou muzea nebo divadla.
Podle Palečka lidé v době socialismu věci často shromažďovali a dnes je považují za bezcenné. Odborníci budou v bývalém krytu v centru Brna poskytovat informace. Sklad bude v provozu třikrát týdně na Škrobárenské ulici. Lidé už do krytu různé předměty donesli. Například kolo značky Ukrajina už skončilo v Národním technickém muzeu, odborníky oslovily i potravinové lístky z roku 1952.
Podle Palečka by se ale předměty měly dostat opravené zpět mezi lidi,aby si uchovaly delší život. "Nic se nebude prodávat. Staré talíře budou putovat ke studentům, chystá se projekt literárních laviček, kam budeme dávat knihy," uvedl Paleček. Také muzejníci uvedli, že staré předměty se jim budou hodit. Například Moravská galerie chystá velký projekt o panelácích a životech na sídlištích, Moravské zemské muzeum pak výstavu o 20. století. "Cílem je dokumentovat život v generacích před námi," uvedl ředitel muzea Jiří Mitáček. Podle něj se dnešní svět proměňuje natolik dynamicky, že velice rychle mohou zmizet veškeré stopy i o životě našich rodičů.
Starší i novější nepotřebné věci mohou Brněné darovat také ve sběrných střediscích městsk0 společnosti SAKO Brno.
Archiv města Brna doufá, že dostane od lidí prostřednictvím projektu například staré fotografie Brna nebo vzpomínky Brňanů. Technické muzeum zase přivítá výrobky, které mohou dokumentovat různé etapy průmyslového vývoje. Podle náměstka brněnského primátora Martina Andera (SZ) městu díky projektu nevzniknou náklady s likvidací věci, které lidé do sběrného místa odloží.
reklama