V čem se liší a v čem se shodnou kandidáti na prezidenta Zeman a Schwarzenberg?
Na otázku, zda bude mít daný kandidát nějaké podobně silné osobní téma, jako je klimaskepticismus současného prezidenta Václava Klause, odpověděl Karel Schwarzenberg, že není klimatolog a ke změnám klimatu se vyjadřovat nehodlá. Miloš Zeman zmínil, že je odpůrce solárních a větrných elektráren a že chce ochránit Šumavu před zelenými fanatiky, kteří ji chtějí nechat sežrat kůrovcem.
Na otázku, zda se mají občanská sdružení zapojovat do rozhodování o životním prostředí, například formou účasti v různých řízení, Karel Scharzenberg neodpověděl. Podle Zemana je současný stav přemrštěný a umožňuje ekologickým organizacím oddalovat dokončení užitečné dopravní investice v podobě dálnice D8.
Jediné téma, na kterém se oba kandidáti shodli, byla obecná ochrana životního prostředí. „Příznivé životní prostředí znamená čistý vzduch, čistou vodu a krásnou krajinu, ve které žijeme. Samozřejmostí je, že každý duševně zdravý člověk by měl tyto hodnoty prosazovat,“ říká Miloš Zeman. „Dlouhá léta jsem strávil jako lesník, k zeleným ideálům mám blízko, proto budu vždy hájit životní prostředí a českou krajinu,“ říká Karel Schwarzenberg a dodává, že ochrana životního prostředí je ale hlavně úkolem vlády a daleko méně prezidenta.
Ekolist.cz poslal všem kandidátům na prezidenta šest otázek. Z odpovědí Karla Schwarzenberga odpovědí Miloše Zemana byl sestaven tento text. Ostatní vyřazené kandidáty a kandidátky naleznete v tomto speciálu.
reklama
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Dále čtěte |
Online diskuse
Nějak to dneska blbne. - 16. 1. 2013 - TakamuroOno se to opravdu má stavět?Kdysi jsem četl, že někdo, už nevím kdo, tenhle nápad dostal a pokouší se ho prosadit, ale pak to nějak utichlo, alespoň mediálně, a já už to vypustil z paměti. Vzpomínám si, že ekologové měli námitky. Z kůrovcem si nikdo zodpovědný opravdu nehraje. Avšak některými lidmi je kůrovec pečlivě chráněn, jako ostatně v této zemi každá škodná. V mysli zelených pravdoláskařů mají všichni stejná práva na ochranu, což ale v reálu znamená, že stromy právo na život nemají, zatímco kůrovec ano. Žvanit v souvislosti s kůrovcovou kalamitou na Šumavě o "přirozených přírodních procesech" a "novém způsobu ochrany přírody", jak nám poslední dobou ve svých pořadech "nedej se" a "Divočina bez hranic" prezentuje ČT2, je vrchol demagogie a také pitomosti. Někteří lidé, vydávající se za ochránce přírody či přímo ekology se však chovají, jako by to všechno skutečně byla nějaká hra. Ostatně, minulou sobotu jsem slyšel právě z pořadu "Divočina bez hranic", že "...kůrovec vlastně v lesích není žádný problém..." |