V čem se liší a v čem se shodnou kandidáti na prezidenta Zeman a Schwarzenberg?

Na otázku, zda bude mít daný kandidát nějaké podobně silné osobní téma, jako je klimaskepticismus současného prezidenta Václava Klause, odpověděl Karel Schwarzenberg, že není klimatolog a ke změnám klimatu se vyjadřovat nehodlá. Miloš Zeman zmínil, že je odpůrce solárních a větrných elektráren a že chce ochránit Šumavu před zelenými fanatiky, kteří ji chtějí nechat sežrat kůrovcem.
Na otázku, zda se mají občanská sdružení zapojovat do rozhodování o životním prostředí, například formou účasti v různých řízení, Karel Scharzenberg neodpověděl. Podle Zemana je současný stav přemrštěný a umožňuje ekologickým organizacím oddalovat dokončení užitečné dopravní investice v podobě dálnice D8.

Jediné téma, na kterém se oba kandidáti shodli, byla obecná ochrana životního prostředí. „Příznivé životní prostředí znamená čistý vzduch, čistou vodu a krásnou krajinu, ve které žijeme. Samozřejmostí je, že každý duševně zdravý člověk by měl tyto hodnoty prosazovat,“ říká Miloš Zeman. „Dlouhá léta jsem strávil jako lesník, k zeleným ideálům mám blízko, proto budu vždy hájit životní prostředí a českou krajinu,“ říká Karel Schwarzenberg a dodává, že ochrana životního prostředí je ale hlavně úkolem vlády a daleko méně prezidenta.
Ekolist.cz poslal všem kandidátům na prezidenta šest otázek. Z odpovědí Karla Schwarzenberga odpovědí Miloše Zemana byl sestaven tento text. Ostatní vyřazené kandidáty a kandidátky naleznete v tomto speciálu.
reklama
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Dále čtěte |
Online diskuse
Eurohujer versus eurofederalista - 15. 1. 2013 - Jan ŠimůnekBudete se divit, z výše uvedených důvodů jsem volil právě Zemana.Naše vyvázání z EU ovšem považuji jednoznačně za přínosné, spíš ale podpořím nějakou antievropskou či euroskeptickou stranu o parlamentních volbách. Jinak plácáte nesmysly: 1. EU tlačí evropské členy NATO, aby z této organizace vystoupili, a organizuje konkurenční "evropské síly" (patrně chce navázat na světlé tradice typu ochrany Srebrenice, případně ještě světlejší tradici mnichovskou). 2. Je to EU, která likviduje svobodný obchod cly a kvótami (a mnohokrát se už kvůli tomu dostala do střetu s WTO). Tudíž výrazně omezuje mezinárodní obchod. Faktem je, že v první polovině 90. let u nás byla daleko pestřejší nabídka cizokrajného zboží, než je dnes. Je asi lépe být mimo tyto bariéry a moci volně obchodovat jednak s rozvojovými zeměmi, jednak s progredujícími ekonomikami. 3. Schengen je dnes silně rizikový zejména proto, že se stává nástrojem šíření islámistických teroristů a radikálů (to vám ovšem nevadí, protože muslim a křesťan jsou rodnými bratry a jejich náboženství jsou téměř shodná). 4. Ochranná cla, případně jiná opatření proti tomu, aby se k nám vozilo zboží za ceny hluboko pod výrobními náklady, a likvidující naši domácí výrobu, by byla silně žádoucí. Přinejmenším do doby, než EU přestane dotacemi a kvótami deformovat trh (což bude, obávám se, "na svatého Dyndy"). 5. Zadrátování hranic (vnějších EU) nás dříve nebo později čeká (pokud nedojde k radikální změně politiky EU, kterou se současným ansámblem nelze čekat), protože schopní mladí lidé z EU odcházejí stále více a bude snaha je tu uměle udržovat, a tím oddálit ekonomické zhroucení. Dříve nebo později začne i útěk před EU protežovanými muslimy. Gerard Depardieu se může snadno stát průkopníkem s četnými následovateli, byť není mladý. |