V čem se liší a v čem se shodnou kandidáti na prezidenta Zeman a Schwarzenberg?
Na otázku, zda bude mít daný kandidát nějaké podobně silné osobní téma, jako je klimaskepticismus současného prezidenta Václava Klause, odpověděl Karel Schwarzenberg, že není klimatolog a ke změnám klimatu se vyjadřovat nehodlá. Miloš Zeman zmínil, že je odpůrce solárních a větrných elektráren a že chce ochránit Šumavu před zelenými fanatiky, kteří ji chtějí nechat sežrat kůrovcem.
Na otázku, zda se mají občanská sdružení zapojovat do rozhodování o životním prostředí, například formou účasti v různých řízení, Karel Scharzenberg neodpověděl. Podle Zemana je současný stav přemrštěný a umožňuje ekologickým organizacím oddalovat dokončení užitečné dopravní investice v podobě dálnice D8.
Jediné téma, na kterém se oba kandidáti shodli, byla obecná ochrana životního prostředí. „Příznivé životní prostředí znamená čistý vzduch, čistou vodu a krásnou krajinu, ve které žijeme. Samozřejmostí je, že každý duševně zdravý člověk by měl tyto hodnoty prosazovat,“ říká Miloš Zeman. „Dlouhá léta jsem strávil jako lesník, k zeleným ideálům mám blízko, proto budu vždy hájit životní prostředí a českou krajinu,“ říká Karel Schwarzenberg a dodává, že ochrana životního prostředí je ale hlavně úkolem vlády a daleko méně prezidenta.
Ekolist.cz poslal všem kandidátům na prezidenta šest otázek. Z odpovědí Karla Schwarzenberga odpovědí Miloše Zemana byl sestaven tento text. Ostatní vyřazené kandidáty a kandidátky naleznete v tomto speciálu.
reklama
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Dále čtěte |
Online diskuse
Pravo-leva volba - 17. 1. 2013 - M.Z.Je fakt, ze radu mych pribuznych, kteri prchali pres Sumavu v lednu roku 1950 jsem osobne poznal az po roce 1990. Co se Madarska tyce, znam par tamnich Zidu a s "oblibou" (ci spis hruzou) si citam o tamni historii let 1944/45 apod. Proti tomu byl rok 1956 sice krvavou ale prece jen mensi episodou. (Ktera globalne politicky a medialne byla ovsem nesrovnatelne vic "popularizovana". Historie nebyva uplne spravedliva, dramata roku 1944 byla jeste mnohem vetsi, nez roku 1956. Roku 1956 jste si mohl vybrat, zda chcete menit svet - nebo jenom prezit. Roku 1944 nikoliv.) Velky rozdil je urcite v tom, ze protikomunisticke smysleni Madaru (a jejich odpor proti Rusum) bylo podstatne silnejsi nez u nas. Co mel ale Breznev v roce 1968 delat? Na rozpusteni toho spolku - jako za Gorbacova o 20 let pozdeji - jeste doba nenazrala a dobrotivy cisar milostive prihlizejici, jak mu pred ocima rusi mocnarstvi az zneuctuji statni symboly - a odevzdavajici veskerou moc do rukou pokrokovych rebelu - to nastava jen v pohadkach |