V čem se liší a v čem se shodnou kandidáti na prezidenta Zeman a Schwarzenberg?
Na otázku, zda bude mít daný kandidát nějaké podobně silné osobní téma, jako je klimaskepticismus současného prezidenta Václava Klause, odpověděl Karel Schwarzenberg, že není klimatolog a ke změnám klimatu se vyjadřovat nehodlá. Miloš Zeman zmínil, že je odpůrce solárních a větrných elektráren a že chce ochránit Šumavu před zelenými fanatiky, kteří ji chtějí nechat sežrat kůrovcem.
Na otázku, zda se mají občanská sdružení zapojovat do rozhodování o životním prostředí, například formou účasti v různých řízení, Karel Scharzenberg neodpověděl. Podle Zemana je současný stav přemrštěný a umožňuje ekologickým organizacím oddalovat dokončení užitečné dopravní investice v podobě dálnice D8.
Jediné téma, na kterém se oba kandidáti shodli, byla obecná ochrana životního prostředí. „Příznivé životní prostředí znamená čistý vzduch, čistou vodu a krásnou krajinu, ve které žijeme. Samozřejmostí je, že každý duševně zdravý člověk by měl tyto hodnoty prosazovat,“ říká Miloš Zeman. „Dlouhá léta jsem strávil jako lesník, k zeleným ideálům mám blízko, proto budu vždy hájit životní prostředí a českou krajinu,“ říká Karel Schwarzenberg a dodává, že ochrana životního prostředí je ale hlavně úkolem vlády a daleko méně prezidenta.
Ekolist.cz poslal všem kandidátům na prezidenta šest otázek. Z odpovědí Karla Schwarzenberga odpovědí Miloše Zemana byl sestaven tento text. Ostatní vyřazené kandidáty a kandidátky naleznete v tomto speciálu.
reklama
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Dále čtěte |
Online diskuse
Něco o zlatě - 17. 1. 2013 - Šafaříkfafnir - celkem nedávno jste tu psal svoje ptákoviny ohledně dnes už bývalého čs zlata a obhajoval jste ty dnešní gaunery - prý "ekonomy", že ho prodali. Tak tady máte krásný článek o tom, jaký jste demagog:http://www.novinky.cz/ekonomika/290531-nemci-stahuji-zpatky-ze-sveta-stovky-tun-zlatych-rezerv.html A pěkně to shrnul tento příspěvek, jež popisuje prakticky to samé, co jsem vám tehdy psal: Mezi lety 1918-1938 naschromáždiľo Československo 112 tun zlata. Mezi roky 1938-1945 bylo v Británii uloženo asi 88 tun zlata. Část tohoto zlata posloužila na zaplacení výdajů naší vlády v Británii, dále výcviku a výzbroje našich vojáků v Británii (SSSR vyzbrojilo naše jednotky zdarma). V roce 1939 Británie převedla asi 23 tun Československého zlata Německu. Celkem Německo ukořistilo přibližně 45 tun našeho zlata, které po válce převzali pod "patronát" USA. Po roce 1945 si naše zlato ponechali v USA a vrátili ho pouze část v roce 1982 - 18,5 tuny, to bylo vše z předválečného zlatého pokladu. Mezi roky 1945-1989 nově naschromáždiľo Československo něco málo přes 102 tun zlata. Krátce po roce 1990 bylo zlato rozprodáno jako "nepotřebné" a ČR nemá žádné zlaté rezervy. |