V čem se liší a v čem se shodnou kandidáti na prezidenta Zeman a Schwarzenberg?
Na otázku, zda bude mít daný kandidát nějaké podobně silné osobní téma, jako je klimaskepticismus současného prezidenta Václava Klause, odpověděl Karel Schwarzenberg, že není klimatolog a ke změnám klimatu se vyjadřovat nehodlá. Miloš Zeman zmínil, že je odpůrce solárních a větrných elektráren a že chce ochránit Šumavu před zelenými fanatiky, kteří ji chtějí nechat sežrat kůrovcem.
Na otázku, zda se mají občanská sdružení zapojovat do rozhodování o životním prostředí, například formou účasti v různých řízení, Karel Scharzenberg neodpověděl. Podle Zemana je současný stav přemrštěný a umožňuje ekologickým organizacím oddalovat dokončení užitečné dopravní investice v podobě dálnice D8.
Jediné téma, na kterém se oba kandidáti shodli, byla obecná ochrana životního prostředí. „Příznivé životní prostředí znamená čistý vzduch, čistou vodu a krásnou krajinu, ve které žijeme. Samozřejmostí je, že každý duševně zdravý člověk by měl tyto hodnoty prosazovat,“ říká Miloš Zeman. „Dlouhá léta jsem strávil jako lesník, k zeleným ideálům mám blízko, proto budu vždy hájit životní prostředí a českou krajinu,“ říká Karel Schwarzenberg a dodává, že ochrana životního prostředí je ale hlavně úkolem vlády a daleko méně prezidenta.
Ekolist.cz poslal všem kandidátům na prezidenta šest otázek. Z odpovědí Karla Schwarzenberga odpovědí Miloše Zemana byl sestaven tento text. Ostatní vyřazené kandidáty a kandidátky naleznete v tomto speciálu.
reklama
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Dále čtěte |
Online diskuse
Eurohujer versus eurofederalista - 16. 1. 2013 - Jan ŠimůnekProblém je, že výsledkem sjednocení Německa byly dvě světové války (případně podle některých historiků jedna, přerušená dvacetiletým příměřím), které (naštěstí) Německo obě prohrálo, a tu druhou velice šťastně pár měsíců před tím, než Spojenci finalizovali A-bombu. A výsledkem toho vámi velebeného sjednocení Německa byl i nástup Hitlera a holokaust (alespoň víme, kam směřují vaše politické sympatie, ale to by nás u vás, coby křesťana, nemělo překvapovat).A to byli Němci (po vyhnání států na hranicích Německého spolku) prakticky jeden národ, rozdělený do více států. A i tehdy začala snaha o sjednocení velice seriózní definicí společného jazyka (v jednotlivých německých státech se hovořilo dialekty, které jsou vzájemně méně srozumitelné než čeština a slovenština) a už tehdy pochopili, že se musí vybrat neutrální dialekt, který by nikoho nezvýhodňoval, a tak byl za základ spisovné němčiny vzat nikoli dialekt Německo sjednocujících prušáků, ale dialekt pražských Němců. Bismarck byl prostě osobnost, které nikdo z nynějších představitelů EU nesahá ani po kotníky (a přesto jeho aktivity skončily krvavými průšvihy). A pokud se týká mezinárodní spolupráce: Jejím základem by měla být WTO a nikoli nějaká protekcionistická, cly a kvótami prolezlá, EU. |