V čem se liší a v čem se shodnou kandidáti na prezidenta Zeman a Schwarzenberg?
Na otázku, zda bude mít daný kandidát nějaké podobně silné osobní téma, jako je klimaskepticismus současného prezidenta Václava Klause, odpověděl Karel Schwarzenberg, že není klimatolog a ke změnám klimatu se vyjadřovat nehodlá. Miloš Zeman zmínil, že je odpůrce solárních a větrných elektráren a že chce ochránit Šumavu před zelenými fanatiky, kteří ji chtějí nechat sežrat kůrovcem.
Na otázku, zda se mají občanská sdružení zapojovat do rozhodování o životním prostředí, například formou účasti v různých řízení, Karel Scharzenberg neodpověděl. Podle Zemana je současný stav přemrštěný a umožňuje ekologickým organizacím oddalovat dokončení užitečné dopravní investice v podobě dálnice D8.
Jediné téma, na kterém se oba kandidáti shodli, byla obecná ochrana životního prostředí. „Příznivé životní prostředí znamená čistý vzduch, čistou vodu a krásnou krajinu, ve které žijeme. Samozřejmostí je, že každý duševně zdravý člověk by měl tyto hodnoty prosazovat,“ říká Miloš Zeman. „Dlouhá léta jsem strávil jako lesník, k zeleným ideálům mám blízko, proto budu vždy hájit životní prostředí a českou krajinu,“ říká Karel Schwarzenberg a dodává, že ochrana životního prostředí je ale hlavně úkolem vlády a daleko méně prezidenta.
Ekolist.cz poslal všem kandidátům na prezidenta šest otázek. Z odpovědí Karla Schwarzenberga odpovědí Miloše Zemana byl sestaven tento text. Ostatní vyřazené kandidáty a kandidátky naleznete v tomto speciálu.
reklama
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Dále čtěte |
Online diskuse
objevily se plakáty, - 16. 1. 2013 - Rostislav AdamOmlouvám se, že se Vám vkládám do debaty, která už jaksi míří mimo.O školném má pan Šimůnek pravdu. A "odložené" školné je snad ještě horší, než "normální" školné. Při "normálním" školném platí člověk jen pevnou částku. Při "odloženém" školném můžou být i úroky. Je fakt naivní si myslet, že student, co vystuduje vědeckou Vysokou školu, ale vlastně vůbec jakoukoliv Vysokou školu, bude mít na to zaplatit, nebo alespoň splácet školné. Ani několik let po vystudování na to prostě mít nebude. Školné tak má jediný účinek, lidi na Vysoké školy budou filtrováni podle původu. Pokud bude někdo z bohaté rodiny, tak se dostane, naopak člověk, který opravdu bude mít na to školu vystudovat, ale bude chudý, se na Vysokou školu nedostane, nebo se dostane do "dluhové pasti". Pak tu bude ještě další negativní dopad, že zcela odpadne nezávyslost odborníků. |