V čem se liší a v čem se shodnou kandidáti na prezidenta Zeman a Schwarzenberg?
Na otázku, zda bude mít daný kandidát nějaké podobně silné osobní téma, jako je klimaskepticismus současného prezidenta Václava Klause, odpověděl Karel Schwarzenberg, že není klimatolog a ke změnám klimatu se vyjadřovat nehodlá. Miloš Zeman zmínil, že je odpůrce solárních a větrných elektráren a že chce ochránit Šumavu před zelenými fanatiky, kteří ji chtějí nechat sežrat kůrovcem.
Na otázku, zda se mají občanská sdružení zapojovat do rozhodování o životním prostředí, například formou účasti v různých řízení, Karel Scharzenberg neodpověděl. Podle Zemana je současný stav přemrštěný a umožňuje ekologickým organizacím oddalovat dokončení užitečné dopravní investice v podobě dálnice D8.
Jediné téma, na kterém se oba kandidáti shodli, byla obecná ochrana životního prostředí. „Příznivé životní prostředí znamená čistý vzduch, čistou vodu a krásnou krajinu, ve které žijeme. Samozřejmostí je, že každý duševně zdravý člověk by měl tyto hodnoty prosazovat,“ říká Miloš Zeman. „Dlouhá léta jsem strávil jako lesník, k zeleným ideálům mám blízko, proto budu vždy hájit životní prostředí a českou krajinu,“ říká Karel Schwarzenberg a dodává, že ochrana životního prostředí je ale hlavně úkolem vlády a daleko méně prezidenta.
Ekolist.cz poslal všem kandidátům na prezidenta šest otázek. Z odpovědí Karla Schwarzenberga odpovědí Miloše Zemana byl sestaven tento text. Ostatní vyřazené kandidáty a kandidátky naleznete v tomto speciálu.
reklama
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Dále čtěte |
Online diskuse
Pravo-leva volba - 16. 1. 2013 - Jan HornikJa mam se Zemanem problem, ze bonmoty typu "Nepal" pouziva furt.Rika lidem, co chteji slyset a jeste prostrednictvim takovych peknych prirovnani. S tim Nepalem to byla "pravdiva" informace: tenkrat (mozna i ted) skutecne figuroval v poctu vysokoskolsky vzdelanych lidi na 100 obyvatel pred nami. To takovy Nepalec vyrazi na dva mesice do Britanie, kyda tam hnuj, uci se jezdit na traktoru, posloucha povidani o osevnich planech. Pak se vrati s papirem, ze absolvoval zahranicni staz a dostane hned inzenyra (tohle mam z druhe ruky od jednoho vysokoskolskeho profesora, neoveroval jsem, ale veril bych tomu). To to pak jde jako na dratkach. Jinde jsem cetl (u Ransdorfa, staci zagooglovat:)) ze to procento bylo vztazene jen na gramotne Nepalce. V kazdem pripade pekne vytrzene z kontextu, vytazene z rukavu v pravou chvili a davy buraci, tenkrat se nad tim mozna dalo primhourit oko (no, i kdyz)... |