V čem se liší a v čem se shodnou kandidáti na prezidenta Zeman a Schwarzenberg?
Na otázku, zda bude mít daný kandidát nějaké podobně silné osobní téma, jako je klimaskepticismus současného prezidenta Václava Klause, odpověděl Karel Schwarzenberg, že není klimatolog a ke změnám klimatu se vyjadřovat nehodlá. Miloš Zeman zmínil, že je odpůrce solárních a větrných elektráren a že chce ochránit Šumavu před zelenými fanatiky, kteří ji chtějí nechat sežrat kůrovcem.
Na otázku, zda se mají občanská sdružení zapojovat do rozhodování o životním prostředí, například formou účasti v různých řízení, Karel Scharzenberg neodpověděl. Podle Zemana je současný stav přemrštěný a umožňuje ekologickým organizacím oddalovat dokončení užitečné dopravní investice v podobě dálnice D8.
Jediné téma, na kterém se oba kandidáti shodli, byla obecná ochrana životního prostředí. „Příznivé životní prostředí znamená čistý vzduch, čistou vodu a krásnou krajinu, ve které žijeme. Samozřejmostí je, že každý duševně zdravý člověk by měl tyto hodnoty prosazovat,“ říká Miloš Zeman. „Dlouhá léta jsem strávil jako lesník, k zeleným ideálům mám blízko, proto budu vždy hájit životní prostředí a českou krajinu,“ říká Karel Schwarzenberg a dodává, že ochrana životního prostředí je ale hlavně úkolem vlády a daleko méně prezidenta.
Ekolist.cz poslal všem kandidátům na prezidenta šest otázek. Z odpovědí Karla Schwarzenberga odpovědí Miloše Zemana byl sestaven tento text. Ostatní vyřazené kandidáty a kandidátky naleznete v tomto speciálu.
reklama
Líbí se Vám Ekolist? Nebo jen chcete udržet možnost si na něm diskutovat?
Dále čtěte |
Online diskuse
Pravo-leva volba - 17. 1. 2013 - M.Z.Proc bych to nemohl myslet vazne? (I kdyz by mne i nekteri mi blizni z pribuzenstva za takovehle uvahy asi sezrali :) Ale ja prece neagituju za noveho Bilaka ci Indru, zijeme dnes v "trochu" jinem svete nez roku 1969. Snazim se koukat na tu davnou minulost bez emoci.) Historikove davno uznavaji, ze kvuli nejakemu Ceskoslovensku zi Zapad v roce 1968 v zadnem pripade nechtel palit prsty - a rusit rovnovahu nastolenou po ww2. Roku 1968 jsme proste resili podobne dilema jako Kadar roku 1956 a Jaruzelski roku 1980. resp. (v tisickrat vetsim meritku) Teng v letech 197x. Jaruzelski to zvladl velmi dobre, dle meho nazoru. Teng to zvladl mistrne, neni myslim pochyb ze se na tomhle historikove jednou shodnou. I kdyz doslo (muselo dojit?) k tomu masakru na namesti Tiananmen, nedlouho po Gorbacove navsteve v Cine. Treba nekdo nekdy napise divadelni hru na tema toho setkani - kde se Teng a Gorbacov beztak bavili, jak co nejlepe zvladnout tu transformaci... Gorbacovovi vsichni v cizine tleskali, ale Teng to asi pro historii zvladl lip |