https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-centru-ceskych-budejovic-je-prvni-ovocny-sad-tvori-jej-113-stromu-a-177-keru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V centru Českých Budějovic je první ovocný sad, tvoří jej 113 stromů a 177 keřů

1.5.2024 00:56 | ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V centru Českých Budějovic vznikl první ovocný sad. Tvoří jej více než stovka stromů a téměř dvě stovky keřů. Projekt sadu, který je poblíž sportovní haly na ploše půl hektaru, zaplatila energetická společnost ČEZ v souvislosti s výstavbou horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Sad má vynahradit stromy pokácené kvůli stavbě, řekli zástupci města, kraje i společnosti ČEZ.
 

"V souvislosti s horkovodem zde vznikl na levém břehu Vltavy sportovní areál a nově ovocný sad jako náhrada za vykácené stromy podél trasy horkovodu. Zeleň do měst patří, jsou s ní spojeny estetické, ale i praktické efekty v podobě ochlazení městského prostředí, zlepšení ovzduší nebo prostě jenom klidu pro odpočinek," uvedl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). "Samotný horkovod z Temelína do Českých Budějovic přináší významné ekologické efekty v podobě úspory 80.000 tun oxidu uhličitého za rok," řekl.

Vybudování sadu stálo přibližně milion korun. Tvoří jej stromy jako jabloň, hrušeň, třešeň, švestka nebo jeřáb. Zahradníci budou sad udržovat bez použití chemických prostředků. "I proto jsme vysadili původní odrůdy ovocných dřevin, které jsou mnohdy odolnější vůči nemocem či škůdcům. Některé z odrůd jabloní a hrušní byly na území Čech pěstované již v 17. století. Vysazením sadu, i když v centru města, pomáháme zachránit a udržet genofond ovocných dřevin české krajiny," uvedla zahradní a krajinná architektka Lenka Marcínová.

Výška stromů by měla být maximálně do osmi metrů. Zahradníci budou koruny stromy upravovat tak, aby se pod stromy dalo pohodlně chodit a současně lidé měli možnost utrhnout si jablka, hrušky, třešně a švestky. "Je to jen ukázka toho, že horkovod opravdu není jen o teple, ale efektů s ním spojených je mnohem více," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PJ

Pavel Jeřábek

4.5.2024 00:46
V jednom našem velkém městě už mnoho let sází ovocné stromy. Obnovují staré sady, vysazují ovocné stromy na vhodná prázdná místa apod.
A veřejnost je ráda - často za péči o ovocné stromy poděkuje, takže potom se poděkování přetlumočí organizátorům výsadeb.
Pokud se ovocné stromy dobře zapěstují, tak ve veřejné zeleni, na vhodných místech, kde nevadí popadané ovoce, patří mezi nejkrásnější dřeviny, které
v průběhu roku nabízejí víc estetických prožitků, než běžné parkové dřeviny.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.5.2024 06:57
ten 30 km horkovodu stál pořádný balík. Za to by Č.B mělo nízkoemisní elektrárnu s výtopnou.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist