V Česku vzniká nová škola pro ekologické zemědělce, nabídne praxi u farmářů
Vzdělávací program „Staň se farmářem“ představuje praktický výcvik ekologického zemědělství přímo na vybraných farmách v ČR a zahraničí. „Tím reaguje na dlouhodobou mezeru českých zemědělských škol, kde studenti často zažívají velmi omezenou praxi, přičemž se jen okrajově dotknou současných trendů trvale udržitelných postupů, pokud vůbec,“ vysvětluje důvod vzniku Jiří Prachař z AMPI.
Koncept školy se inspiruje německým, švýcarským a skandinávským modelem pro ekologické vzdělávání. Pilotní první ročník je nabízený zdarma, přihlášku je nutné podat do 31. 1. 2021.
Přečtěte si také |
Chcete koupit půdu a hospodařit na ní ekologicky? Ekonomicky nemožné, říká Jan Valeška„Praktikant Farmářské školy žije a pracuje na vybrané farmě pod vedením zkušeného farmáře po dobu jednoho roku, minimálně však po jednu sezónu, a dostává i kapesné,“ popisuje Prachař. Teoretické semináře probíhají jednou za měsíc formou vícedenních bloků. Třetí rok následuje praxe v zahraničí, která je nastavená podle jazykových a individuálních možností praktikanta.
Mezi vzdělávací farmy patří jak renomované ekologické podniky s několika tisíci hektary, tak takzvané mikrofarmy, hospodařící s minimem strojů, nebo farmy provozující systém komunitou podporovaného zemědělství.
Farmářská škola nabízí také stáže na farmě. Během krátkého pracovního pobytu si zájemci vyzkouší nějakou konkrétní práci, naučit se novou dovednost nebo jen zakusí, jak to na ekofarmě chodí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (17)
pavel peregrin
30.12.2020 07:39pavel peregrin
31.12.2020 13:02 Reaguje naRadim Polášek
1.1.2021 11:30 Reaguje naTo je ale tak nízké iQ, že na osvojení příslušných odborných znalostí a dovedností toho řemesla nestačí. Ten člověk v dnešním prostředí, kdy se objevují stále nové technologie a stále složitejší zákony a předpisy, s takovým IQ nedokáže pracovat coby samostatný dobrý řemeslník odborník, na této pozici by dost často něco přehlédl nebo udělal špatně produkoval by tak chyby, občas i hodně drahé. Na tu pozici musí být člověk s IQ nad 100, takových 105 - 115 nebo tak nějak. Člověk s IQ kolem 95 může být tak maximálně dobrý pomocník toho samostaného řemeslníka.
Radim Polášek
1.1.2021 18:24 Reaguje naNeboli na gymnásium se dnes nechodí pro ukončené střední vzdělání jako se chodí na odborné školy, ale gymnásium je dnes čistě jen příprava na studium vysoké školy.
Neboli konkurentem středních odborných škol není gymnásium, ale méně náročné vysokoškolské studijní obory. Jejichž absolventi se umisťují v řadových úřednických pozicích ve všelijakých úřadech, institucích a službách, nebo v řadových technických, technickoekonomických či technickopersonálních pozicích ve výrobních firmách.
Prostě na takových pozicích, na které by jinak mohl po nějaké praxi a po nějakých dodatečných školeních jako pokračování a vzestup své kariéry nastupovat úspěšný absolvent střední odborné školy.
Alena Lyskova
30.12.2020 10:55Už tak vytížení farmáři opravdu nebudou mít čas ani energii věnovat se praktikantům. Dopadne to tak, že jen ti opravdu samostatní dostatečně inteligentní si něco odnesou do života. Ti, kteří budou na farmách aplikovat ekoterorismus, který jim do hlav napěchovali teoretici ve školách budou na obtíž a vznikne další velký problém. Dnešní mládež se nechce učit od zkušených, oni chtějí pouze prostor prosazovat své vize i když na cizí úkor.
Jirka Černý
30.12.2020 11:511. Farmář maká od nevidím do nevidím, má zkušenosti, výsledky ale ne čas a náladu předávat opravdu smysluplné zkušenosti, to činí max v okruhu rodiny nebo několika opravdu vážných zájemců.
2. Farmář který má njakým božím zásahem farmu která po léta funguje "nad propastí", o to raději a ochotněji předává "zkušenosti".
V mém oboru říkám kdo to umí tak to dělá, kdo je na to levej tak to vyučuje a kdo o tom nemá ani páru píše o tom odbornou literaturu.
Alena Lyskova
30.12.2020 12:41 Reaguje na Jirka ČernýZvířata jsou upřímnější jsou vděčná za starostlivost a péčí. Někdy se i rychleji učí.
Nejvíce mě pobavila věta "dostanou i kapesné" pane bože za co je mám platit, že jim předávám své životní zkušenosti. To je ta největší zvrácenost dnešního školského systému. Ze zkušenosti vím kolik škod učni způsobí, škody se přehlíží ale malá pomoc se má hned ocenit kapesným. Pak se divíme, že mládež ve většině ( jsou i světlé výjimky) umí jen natahovat ruce.
pavel peregrin
30.12.2020 13:05 Reaguje na Alena LyskovaAlena Lyskova
30.12.2020 13:31 Reaguje na pavel peregrinZbyněk Šeděnka
30.12.2020 20:14 Reaguje na Alena LyskovaRadim Polášek
1.1.2021 10:44Doufám, že tam aspoň během toho školení získají něco skutečně praktického, jako například řidičák na traktor. Aby když zjistí, že se tím neuživí nebo když nechtějí dělat ekoteroristy, mohou jít pracovat na skutečnou farmu do skutečného zemědělského provozu.
Radim Polášek
1.1.2021 11:20Jsou tady například na školení lidí odborné programy "Stáže ve firmách" a "Stáže pro mladé" . Zvláště ten první umožňoval až několikaměsíční odborné stáže u zemědělců financované dotacemi. Stačilo jenom, aby zemědělec či příslušný pracovník zemědělského provozu byl ochotný, přirozeně za úplatu financovanou z dotací, se příslušné měsíce tomu stážistovi a příslušnému papírování věnovat. V době, kdy jsem pracoval pro firmu, která se podporami těchto stáží zabývala, jsem oslovoval s touto možností běžné zemědělce i nějaké pěstitele rostlin pro produkci biomasy. Pamatuji si, že se povedlo vytvořit místo stážisty chovatele v nějaké stáji s koňmi či v kravíně, ale nevím, jestli se na to místo povedlo někoho sehnat, protože to bylo v nějakém zapadákově na severu Jeseníků. Jinak dost byl zájem o "kousek vedle", o vytváření pozic stážistů i mezi lidmi na stáže, na pozici květináře.
Každopádně je detailně zpracováno, v takzvaných kartách stáží, co všechno se má stážista za znalosti a dovednosti naučit, je vypracován i systém, jak to evidovat a kontrolovat. Stačí to jen oprášit a aktualizovat na současné podmínky.
V dnešní době, kdy asi, nejen kvůli Covidu, brzo stoupne nezamětsnanost a spousta lidí všemožného produktivního věku se bude muset rekvalifkovat na jiné obory, by se takový projet velmi hodil.