https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-dansku-resi-problemy-s-pozustatky-zabitych-norku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Dánsku řeší problémy s pozůstatky zabitých norků. Mrtvá těla se dostávají z mělkých hrobů

27.11.2020 11:08 | KODAŇ (ČTK)
Dánsko začátkem listopadu rozhodlo, že vybije celou svou populaci norků čítající až 17 milionů zvířat. Objevila se u nich mutace koronaviru, která se přenesla i na lidi a vykazuje menší citlivost na protilátky. To by mohlo snížit účinnost budoucích vakcín. Od zvířat se nakazilo jedenáct lidí.
Dánsko začátkem listopadu rozhodlo, že vybije celou svou populaci norků čítající až 17 milionů zvířat. Objevila se u nich mutace koronaviru, která se přenesla i na lidi a vykazuje menší citlivost na protilátky. To by mohlo snížit účinnost budoucích vakcín. Od zvířat se nakazilo jedenáct lidí.
Mršiny některých z tisíců norků, které nedávno kvůli riziku přenosu mutace koronaviru na člověka nařídila utratit dánská vláda, se dostaly mimo mělké jámy, do nichž byly uloženy, informovaly dánské veterinární úřady. Stalo se to kvůli nahromadění plynů v tělech mrtvých zvířat.
 

"Kvůli těmto plynům se těla zvířat zvětší a v nejhorším případě se takto norek vytlačí ze země," popsal Jannik Elmegaard z Dánské veterinární a potravinářské správy. Upřesnil, že se to týká několika stovek pozůstatků.

AP popsala, že mršiny jsou ve vrstvách uloženy ve výkopech 2,5 metru hlubokých a tři metry širokých. Jednotlivé asi metrové vrstvy zvířat jsou prosypány vápnem, svrchní je zakryta zeminou. Ale Elmegaard uvedl, že v místech kde byli norci zakopáni, je písčitá půda.

"Předpokládáme, že se na povrchu objevili norci ze svrchní vrstvy. Jde o přirozený proces," dodal s tím, že taková situace by nenastala, kdyby utracená zvířata byla uložena ve více jílovité půdě. Uvedl také, že úřady dohlížejí na to, aby se na místo nedostali lišky a ptáci.

Dánsko začátkem listopadu rozhodlo, že vybije celou svou populaci norků čítající až 17 milionů zvířat. Objevila se u nich mutace koronaviru, která se přenesla i na lidi a vykazuje menší citlivost na protilátky. To by mohlo snížit účinnost budoucích vakcín. Od zvířat se nakazilo jedenáct lidí. Ukázalo se ale, že rozhodnutí o utracení norků bylo v rozporu se zákony, vláda neměla právo nařídit usmrcení zdravých zvířat. Kvůli této chybě, která je velmi nepříjemná pro menšinovou vládu sociální demokratky Mette Frederiksenové, před týdnem odstoupil ministr potravin a zemědělství Mogens Jensen.

Frederiksenová navštívila jednu z farem, jejíž majitelé kvůli vládnímu nařízení museli chov norků zlikvidovat. "Bylo to pro ně velmi těžké a pro mě taky," přiznala a utírala si slzy rukávem. "Jejich celoživotní práce přišla za tak krátkou dobu vniveč," řekla o chovateli norků a jeho synovi, kterým patří farma nedaleko města Kolding na západě Dánska.

Dánsko plánuje chov norků na farmách zakázat od začátku roku 2022. V tomto odvětví pracuje 6000 lidí. Z Dánska se ročně vyvezou kožešiny v hodnotě 800 milionů dolarů, uvádí agentura Reuters.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

27.11.2020 11:55
To je ten vyspělá Západ. V Dánsku evidentně neznají zařízení zvané kafilerie.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

29.11.2020 10:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
To víte, oni polochcíplý dobytek doposud prodávají k nám jako
prvotřídní potraviny a živočišnými zbytky krmili ty milióny
norků. No a taky "šílené" krávy a jiné býložravce. Nač něco
pálit, když se to dá zrecyklovat a vydělat na tom.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist