V dotačním programu Olomouckého kraje zaměřeném na stromy uspělo 30 žadatelů
O peníze na výsadbu stromů i dalších dřevin mohly žádat jak obce, tak i právnické nebo fyzické osoby. Příspěvek na nové stromořadí získala například obec Charváty, nové platany vysadí Loštice na Šumpersku a Mladějovice dostanou podporu na výsadbu lip. Dotace se týkají také péče o staré stromy. Například v Klokočí na Přerovsku krajské peníze pomohou s obnovou historické Masarykovy aleje. "Jde o lipovou alej, která má už přes 100 let. Musíme na ní provést ozdravný a odlehčovací řez, aby koruny stromů nebyly přetížené, jelikož jsou poměrně košaté," řekl starosta Klokočí Marek Dohnal.
Maximální výše dotace z nového programu zaměřeného na výsadbu stromů činí u jedné akce až 150 000 korun, minimální částka byla stanovena na 5000 korun. "Staré památné aleje kolem cest vyžadují péči, především v podobě prořezávání větví. Na některých místech je zase potřeba vysadit aleje nové. Jedná se o důležité aktivity, které zlepšují životní prostředí kolem nás, proto mají krajskou podporu," zdůvodnil Šmída vypsání dotačního programu.
Olomoucký kraj měl v roce 2011 jako první v tuzemsku zpracovanou elektronickou databázi alejí na svém území. Tvůrci ze sdružení Arnika a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého si od ní slibují koncepční přístup k alejím a především zastavení kácení alejí a zavedení pravidelné odborné péče. Databáze obsahuje stovku stromořadí. Nejdelší aleje jsou na Prostějovsku, jde ale o aleje ovocných stromů. K nejzajímavějším stromořadím patří podle autorů například alej nářků v Jeseníku, alej u hradu Helfštýn nebo v Náměšti na Hané. Nejvíce nových alejí přibývá v souvislosti s rekonstrukcemi silnic.
reklama