V Indii hynou supi. Zabíjejí je léky, které dostává místní dobytek

Na příčinu, vysvětlující alarmující úhyn supů jako důsledek otravy veterinárními léčivy, se přišlo už před více než deseti lety. Přesto se populace kdysi nejpočetnějších supů bengálských a supů indických v Pákistánu a v Indii ocitla na pokraji vyhynutí.
Diclofenac je pro chovatele skotu i veterináře v jižní Asii běžně dostupný medikament, který se používá jako prevence proti zánětům a pro svou účinnost i nízkou cenu je velmi oblíbený. Dokázat jeho přítomnost v tělech mršin, a tím i vysvětlit narůstající úmrtnost supů, připomínalo však v mnohém detektivní práci.
Lindsay Oaksová a Richard Watson, kteří se na odhalení souvislosti největší mírou podíleli, nyní o svém pátrání a použitých vědeckých metodách referují i v jedné kapitole nové knihy „Ekotoxikologie – forenzní přístupy“. Oaksová i Watson zde dávají řadu možných příkladů a doporučení, jak efektivněji uplatňovat zákazy a kontrolovat prodej problematických veterinárních léčiv.
„Ten smutný příběh totiž odhalením příčiny ještě zdaleka neskončil,“ říkají shodně autoři. „Neúspěch snahy dostat pod kontrolu léčiva, jako je diclofenac, pravděpodobně povede k zániku těchto fascinujících ptáků. Po tisíciletí přitom hráli supi zásadní roli jako úklidová služba přírody, ze které odstraňovaly infekční mršiny.“
Přijít na to, co smrt supů způsobuje, bylo prý rozhodně snazší než prosadit zákaz pro masožravce smrtícího léčiva. Indie, Pákistán a Nepál dlouho odmítaly všechny předkládané důkazy. A když k zákazu před čtyřmi lety skutečně došlo a byla ukončena i průmyslová výroba tohoto farmaka, farmáři a veterináři nadále ilegálně diclofenacem chovaný skot očkují.
Článek byl uveřejněn 17. 11. 2011 na serveru ScienceDaily pod názvem „Vultures Dying at Alarming Rate“.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
teď jde o to. - 27. 12. 2011 - Petr VoříšekToto je relevantní otázka. Naštěstí na ni existuje odpověď: již v roce 2006 byla nabídnuta alternativa ve formě preparátu Meloxicam (bylo též publikováno ve vědeckém časopise PLoS Biology (31/01/06)). Dramatický úbytek supů má však i praktické dopady na obyvatelstvo - supi měli v Indii i dalších dotčených zemích velmi významnou hygienickou roli. Poté, co prakticky vymizeli, nastoupili na jejich místo zdivočelí psi a výrazně tak vzrostlo riziko přenosu vztekliny. Supi hrají též velmi významnou roli v duchovním životě a kultuře tamních obyvatel (např. pohřbívání v některých kulturách). Jinými slovy - úbytek supů má velmi praktické negativní důsledky, avšak řešení v podobě alternativního léku pro skot existuje. Teď už je záchrana supů jen závod s časem a lidským ignoranstvím. |