https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-indonesii-byla-nalezena-mrtva-brezi-slonice-zrejme-ji-nekdo-otravil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Indonésii byla nalezena mrtvá březí slonice, zřejmě ji někdo otrávil

28.5.2022 01:12 | JAKARTA (ČTK)
Podle indonéského ministerstva lesnictví a ochrany životního prostředí žije v současnosti na Sumatře kolem 2000 kusů slonů sumaterských. Stejně jako tygrům, orangutanům a nosorožcům jim  hrozí vyhynutí kvůli pytláctví a ničení jejich přirozeného prostředí.
Podle indonéského ministerstva lesnictví a ochrany životního prostředí žije v současnosti na Sumatře kolem 2000 kusů slonů sumaterských. Stejně jako tygrům, orangutanům a nosorožcům jim hrozí vyhynutí kvůli pytláctví a ničení jejich přirozeného prostředí.
Na indonéském ostrově Sumatra byla nalezena mrtvá březí samice slona sumaterského, který patří mezi kriticky ohrožené druhy. Zvíře leželo poblíž palmové plantáže v provincii Riau a úřady mají podezření, že bylo otráveno. Informovala o tom agentura AP. Slonici bylo kolem 25 let a pitva ukázala, že brzy měla přivést na svět mládě.
 

Podle indonéského ministerstva lesnictví a ochrany životního prostředí žije v současnosti na Sumatře kolem 2000 kusů slonů sumaterských. Stejně jako tygrům, orangutanům a nosorožcům jim hrozí vyhynutí kvůli pytláctví a ničení jejich přirozeného prostředí kácením deštných pralesů.

Úřady nyní vyšetřují nejnovější případ úmrtí slonice, jejíž tělo našla společná hlídka místních organizací na ochranu přírody. Šéfka jedné z těchto organizací Fifin Arfiana Jogasaraová uvedla, že slonici vytékala krev z tlamy a z konečníku. Úřady rovněž sdělily, že slonice měla v žaludku ananas, ačkoli v oblasti se toto ovoce nepěstuje, což posílilo podezření z otravy.

Rozšiřování palmových plantáží často vede k boji mezi lidmi a zvířaty o půdu a o zdroje. "Dělníci na palmových plantážích v blízkosti sloních stezek se často dostávají do konfliktu se slony, protože chobotnatci požírají ovoce z palem," uvedl Zulhusni Syukr z další ekologické organizace Rimba Satwa Foundation. V posledních třech letech uhynulo v provincii Riau nejméně sedm slonů sumaterských.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist