https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-izraeli-podle-tisku-uhynulo-kvuli-ptaci-chripce-5000-migrujicich-jerabu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Izraeli podle tisku uhynulo kvůli ptačí chřipce 5000 migrujících jeřábů

27.12.2021 11:48 | JERUZALÉM (ČTK)
Jezero Hula je hlavní shromaždiště divokých ptáků, kteří přes Izrael migrují dvakrát do roka.
Jezero Hula je hlavní shromaždiště divokých ptáků, kteří přes Izrael migrují dvakrát do roka.
Foto | Flavio~ / Flickr
Na jezeře Hula v severním Izraeli přírodovědci napočítali 5000 mrtvých jeřábů, kteří podlehli podle všeho ptačí chřipce. Další mrtví ptáci se našli v údolí Jizreel.
 

Server The Times of Israel napsal, že kvůli ptačí chřipce muselo být v Izraeli utraceno více než půl milionu kuřat a krůt.

Jezero Hula je hlavní shromaždiště divokých ptáků, kteří přes Izrael migrují dvakrát do roka. Ochránci přírody jim zde zajišťují potravu, aby ochránili před ptáky zemědělskou úrodu.

Ptačí chřipka H5N1 se objevila ve vesnici u libanonské hranice a krmení na jezeře pokračovalo v naději, že to ptáky udrží na místě a nebudou virus šířit na větším území.

Pracovníci izraelské agentury pro ochranu přírody a parků našli v údolí Hula dalších více než 200 mrtvých ptáků a tři desítky jich viděli v Jizreelském údolí. Agentura se domnívá, že se virus mezi divoké ptáky rozšířil z mošavu Margaliot, a to prostřednictvím nákladního auta, jímž tam řidič přivezl krmení pro kuřata a pak pokračoval do rezervace Hula. Mluvčí agentury řekla, že ještě nikdy se ptačí chřipka v takovém rozsahu nerozšířila mezi divokým ptactvem.

Ministerstvo zemědělství tvrdí, že mošav, což je typ zemědělské osady, neohlásil výskyt chřipky včas, a umožnil tak šíření do okolí. Rezervace Hula zatím bude do 1. ledna pro veřejnost zavřená.

Úřady občanům doporučují, aby před konzumací dlouho vařili vejce i maso, aby se vyvarovali kontaktu s divokými ptáky nebo jejich trusem a aby hlásili nález uhynulého ptáka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

27.12.2021 12:34
Ptačí chřipka se vyskytuje především mezi divokým vodním ptactvem a od nich se šíří i mezi domácí ptactvo/drůbež.

A vodní ptactvo je přemnoženo i tím, že je lidé nejen ve městech, přikrmují !
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist