https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-japonske-fukusime-budou-verejne-zostuzovat-obyvatele-kteri-spatne-tridi-odpad
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V japonské Fukušimě budou veřejně zostuzovat obyvatele, kteří špatně třídí odpad

28.12.2024 00:43 (ČTK)
V japonském městě Fukušima bude místní radnice od března prohledávat pytle s odpadky, které neodpovídají pravidlům, a v některých případech veřejně zostuzovat jejich majitele. Chce tak bojovat proti špatnému třídění nebo přeplněným pytlům, které porušují omezení daná pro jejich velikost. Nová pravidla schválilo město na severovýchodě ostrova Honšú minulé úterý. Píše o tom britský web BBC.
 
Obsah pytlů s odpadky kontroluje v Japonsku více měst, některá dokonce umožňují zveřejnit jména podniků, které pravidla pro nakládání s odpady porušují. Fukušima je ale podle japonských médií prvním městem, které plánuje uveřejnit jména firem i jednotlivců. Loni Fukušima zaznamenala 9000 případů "nevyhovujícího" nakládání s odpady, píše BBC.

V současné době popeláři nevhodně připravený odpad neodvážejí. Obvykle na pytel umístí nálepku, která má občany upozornit, že porušili pravidla. Ti si pak musejí pytel vzít zpět domů, odpady přetřídit a doufat, že příště, až popeláři přijedou, pytle odvezou.

Nová pravidla stanovují, že pokud zůstanou odpadky týden nevytříděné, popeláři mohou pytle otevřít a pokusit se identifikovat provinilce například skrze e-mailovou adresu. Město jim pak zašle slovní varování následované písemným ponaučením. Pokud ani to nepomůže, jejich jméno bude zveřejněno na webu radnice. V zájmu ochrany soukromí ale budou pracovníci odpadové firmy pytle procházet na neveřejném místě.

Každé japonské město má pro nakládání s odpadem jiná pravidla. Ve Fukušimě musejí být pytle s odpadky připravené na sběrných místech každé ráno do 8:30, nesmí zde ale zůstávat přes noc. Pro sběr tříděného odpadu - který se dělí na spalitelný, nespalitelný a recyklovatelný - existuje zvláštní časový rozvrh. U věcí, které přesahují stanovené rozměry, jako jsou domácí spotřebiče a nábytek, si musí obyvatelé domluvit jejich odvoz zvlášť.

Nová pravidla mají podle starosty Fukušimy pomoci snížit množství odpadu a podpořit správný způsob nakládání s odpady. "Na zveřejňování jmen původců odpadu, kteří nedodržují pravidla a neřídí se pokyny a doporučeními města, není nic nezákonného," citoval podle BBC Hirošiho Kohatu list Mainiči.

Japonsko má jedna z nejpřísnějších pravidel pro nakládání s odpady, píše BBC. Už v 90. letech minulého století si tamní vláda stanovila za cíl upustit od skládek, snížit množství odpadu a podpořit jeho třídění. Například v Kamikacu na ostrově Šikoku, kde chtějí omezit netříditelný odpad na nulu, třídí odpadky do 45 kategorií. V prefektuře Kagošima na ostrově Kjúšú zase musejí obyvatelé na pytli s odpadky uvádět svá jména. Ve městě Čiba jihovýchodně od Tokia zase loni v rámci pilotního projektu pomáhala občanům s likvidací odpadů umělá inteligence.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist