V japonské Fukušimě budou veřejně zostuzovat obyvatele, kteří špatně třídí odpad
V současné době popeláři nevhodně připravený odpad neodvážejí. Obvykle na pytel umístí nálepku, která má občany upozornit, že porušili pravidla. Ti si pak musejí pytel vzít zpět domů, odpady přetřídit a doufat, že příště, až popeláři přijedou, pytle odvezou.
Nová pravidla stanovují, že pokud zůstanou odpadky týden nevytříděné, popeláři mohou pytle otevřít a pokusit se identifikovat provinilce například skrze e-mailovou adresu. Město jim pak zašle slovní varování následované písemným ponaučením. Pokud ani to nepomůže, jejich jméno bude zveřejněno na webu radnice. V zájmu ochrany soukromí ale budou pracovníci odpadové firmy pytle procházet na neveřejném místě.
Každé japonské město má pro nakládání s odpadem jiná pravidla. Ve Fukušimě musejí být pytle s odpadky připravené na sběrných místech každé ráno do 8:30, nesmí zde ale zůstávat přes noc. Pro sběr tříděného odpadu - který se dělí na spalitelný, nespalitelný a recyklovatelný - existuje zvláštní časový rozvrh. U věcí, které přesahují stanovené rozměry, jako jsou domácí spotřebiče a nábytek, si musí obyvatelé domluvit jejich odvoz zvlášť.
Nová pravidla mají podle starosty Fukušimy pomoci snížit množství odpadu a podpořit správný způsob nakládání s odpady. "Na zveřejňování jmen původců odpadu, kteří nedodržují pravidla a neřídí se pokyny a doporučeními města, není nic nezákonného," citoval podle BBC Hirošiho Kohatu list Mainiči.
Japonsko má jedna z nejpřísnějších pravidel pro nakládání s odpady, píše BBC. Už v 90. letech minulého století si tamní vláda stanovila za cíl upustit od skládek, snížit množství odpadu a podpořit jeho třídění. Například v Kamikacu na ostrově Šikoku, kde chtějí omezit netříditelný odpad na nulu, třídí odpadky do 45 kategorií. V prefektuře Kagošima na ostrově Kjúšú zase musejí obyvatelé na pytli s odpadky uvádět svá jména. Ve městě Čiba jihovýchodně od Tokia zase loni v rámci pilotního projektu pomáhala občanům s likvidací odpadů umělá inteligence.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Jaroslav Pokorný
25.1.2025 14:09V japonském městě Fukušima bude místní radnice od března prohledávat pytle s odpadky, které neodpovídají pravidlům, a v některých případech veřejně zostuzovat jejich majitele ........
Jo, jo, také jsem pracoval na ŽP města a snažil se najít adresy "provinilců. Nezávidím těm pracovníkům. Ale u nás se veřejně zostuzovat nesmělo. To víte - lidská práva!
občané si pak musejí pytel vzít zpět domů, odpady přetřídit a doufat, že příště, až popeláři přijedou, pytle odvezou. ...........
A nebo hodit pytel do auta a až pojedou k moři na piknik, vrhnout ho do vln.
Už v 90. letech minulého století si tamní vláda stanovila za cíl upustit od skládek, snížit množství odpadu a podpořit jeho třídění. ........
Jo, není to tak dlouho když jsem viděl video, jak nákladní auto "naskládkovalo" odpad do moře. A dočetl jsem se, že třetina odpadů ve "velké pacifické odpadkové skvrně" pochází z Japonska.