https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-kauze-becva-navrhl-zalobce-pro-firmu-energoaqua-pokutu-a-rediteli-podminku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V kauze Bečva navrhl žalobce pro firmu Energoaqua pokutu a řediteli podmínku Aktualizováno

18.10.2023 14:55 | VSETÍN (ČTK)
Důkazní situaci ztížilo, že v den otravy nebyly odebrány vzorky od podezřelých výustí do řeky. Státní zástupce však poukázal na to, že o den později bylo u výusti firmy Energoaqua zjištěno nadlimitní množství kyanidu.
Důkazní situaci ztížilo, že v den otravy nebyly odebrány vzorky od podezřelých výustí do řeky. Státní zástupce však poukázal na to, že o den později bylo u výusti firmy Energoaqua zjištěno nadlimitní množství kyanidu.
V případu otravy řeky Bečvy z 20. září 2020 dnes státní zástupce Jiří Sachr navrhl uložit obžalované firmě Energoaqua peněžitý trest 21 milionů korun. Pro jejího ředitele Oldřicha Havelku, jenž je v kauze taktéž obžalovaný, žádá podmíněný trest a pokutu milion korun. Obhajoba žádá zproštění obžaloby. Jak Havelka, tak i zmocněnec podniku Vladimír Kurka, vinu opakovaně odmítli. Podle obžaloby řeku otrávily kyanidy a šestimocný chrom. Případ projednává vsetínský okresní soud. Závěrečné návrhy obžalovaných zazní ve čtvrtek.
 

Za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami hrozí Havelkovi rok až pět let vězení, společnosti Energoaqua zákaz činnosti a peněžitý trest. Pro Havelku navrhl státní zástupce úhrnný trest odnětí svobody okolo třetiny trestní sazby s podmíněným odkladem taktéž kolem třetiny sazby. Úhrnný peněžitý trest, který žádá pro firmu Energoaqua, podle něj odpovídá přibližné hodnotě uhynulých ryb.

Žalobce ve své dnešní více než dvouhodinové závěrečné řeči uvedl, že jeho postoj zůstává i na konci trestního řízení neměnný. "Předmětnou havárii zavinila svou činností společnost Energoaqua," řekl Sachr. Připustil však, že případ je po právní i skutkové stránce mimořádně složitý, vyšetřovací spis má podle něj přibližně 7000 stran.

Obhájce Jiří Obluk odmítl, že by Energoaqua ve dnech předcházejících havárii mohla vypustit do Bečvy přečištěnou vodu s takovým množstvím kyanidů, které by mohlo havárii způsobit. "Oba obžalovaní jsou nevinní. Nebyl předložen a ani nemůže být předložen důkaz o jejich vině, protože takový důkaz neexistuje a ani existovat nemůže. Neexistuje žádný důkaz, odkud do řeky přitekla látka, která byla příčinou masivní otravy ryb v řece," řekl Obluk. Chybí podle něj i řetězec nepřímých důkazů, který by mohl být podkladem pro odsuzující rozsudek.

Důkazní situaci ztížilo, že v den otravy nebyly odebrány vzorky od podezřelých výustí do řeky. Státní zástupce však poukázal na to, že o den později bylo u výusti firmy Energoaqua zjištěno nadlimitní množství kyanidu. Za původce havárie označilo společnost Energoaqua několik znaleckých posudků, na které se obžaloba odkazuje, mezi nimi posudek znalce z oboru vodního hospodářství Jiřího Klicpery nebo posudek vědců z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Závěry znalců však obhajoba z podstatné části odmítá, vzorek odebraný den po havárii u výusti firmy Energoaqua považuje obhajoba za nepoužitelný. "Nebylo a dnes ani nemůže být zjištěno místo, kde ke kontaminaci došlo," uvedl Obluk.

Znalci i Česká inspekce životního prostředí se zabývali také možností, že by řeku otrávila valašskomeziříčská chemička Deza, která má výusť blíže místu úhynu prvních ryb než Energoaqua. "Závěr je jednoznačný, všichni Dezu vyloučili jako možného původce havárie z 20.9.," řekl Sachr. Odmítl též, že by otravu mohl zavinit únik chemikálií z reaktoru takzvané kaustifikační jednotky v Deze, který se stal několik hodin před havárií na Bečvě. "Policie vyloučila, že by kontaminant unikl do řeky," uvedl žalobce.

Obžaloba je podle Obluka založena na hypotézách a obecných úvahách. Ve své více než čtyřhodinové závěrečné řeči dnes kritizoval i práci policie, která podle něj shromažďovala selektivně pouze důkazy proti obviněným, nyní obžalovaným. "Mohl to být kdokoliv, kdo se jednorázově zbavil cizorodé látky vypuštěním do řeky Bečvy," řekl obhájce.

Zástupce poškozených rybářů Stanislav Pernický dnes ve své závěrečné řeči uvedl, že vyšetřování v případu bylo vedeno tendenčně. Řekl také, že tři roky, které uplynuly od otravy, jej připravily o iluze o fungování státních orgánů a objektivitě soudních znalců. Závěrečné návrhy obžalovaných zazní ve čtvrtek 19. října. Rozsudek ve sledované kauze by soud mohl vynést v pondělí 23. října, jak už dříve avizovala soudkyně Ludmila Gerlová.

Firma Energoaqua spravuje tovární areál bývalé Tesly v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zajišťuje i čištění odpadních vod. Z areálu vytékají přes 13 kilometrů dlouhým kanálem, který ve Valašském Meziříčí ústí do Bečvy. Podle obžaloby se znečištění do řeky dostalo právě tímto kanálem. Podle žalobce nakládala Energoaqua s kyanidy protiprávně, v čistírně jich podle něj byly desítky kilogramů. "Celkově byl způsob likvidace odpadních vod provozován jako hazard, který nakonec nevyšel," řekl Sachr.

Obhajoba nelegální nakládání s kyanidy ve firmě odmítá, stejně jako to, že by v podniku bylo takové množství kyanidu, aby rozsáhlou otravu mohlo způsobit. Zástupci společnosti uvedli, že první ryby začaly hynout zhruba 3,5 kilometru od vyústění rožnovského kanálu. Je tedy podle nich vyloučeno, aby původcem ekologické havárie byla Energoaqua. Zapravdu jim dávají i někteří vědci a rybáři.

Podle státního zástupce způsobila Energoaqua znečištění Bečvy jedovatými kyanidy a šestimocným chromem, a to nejméně na 37 kilometrech řeky. Obžaloba uvádí, že to mělo za důsledek masivní úhyn více než 39 tun ryb. Otrava zasáhla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.

Okresní státní zastupitelství v souvislosti s otravou Bečvy podalo před několika dny obžalobu na další tři fyzické osoby za maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Dva lidé jsou podle informací ČTK stíhaní kvůli pochybení při řízení zásahu v den havárie, třetí člověk v souvislosti s vydaným povolením ke změně využívání lagun ve firmě Energoaqua. Jejich takzvané obtokování mělo podle obžaloby za následek, že laguny nemohly zastavit případný únik nedostatečně vyčištěných vod do řeky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

18.10.2023 19:40
Čekám na pondělí a na odůvodnění.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.10.2023 21:36
Jednání soudu jsem přítomen nebyl, ale aspoň z toho , co se uveřejnilo jsem přesvědčený, že od soudu odejdou s rozsudkem "zproštěni viny ".
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.10.2023 06:51
Jak ve středu státní zástupce Právu potvrdil, v případu úhynu ryb v Bečvě už je podaná obžaloba i na další tři osoby, a to úřednici rožnovského stavebního úřadu, úředníka vodoprávního odboru valašskomeziříčského úřadu a hasičského velitele zásahu.

Státní zastupitelství tuto trojici před týdnem obžalovalo z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. V případě odsouzení jim hrozí až pětileté odnětí svobody či zákaz činnosti.

============================
To taky o něčem vypovídá.
Odpovědět
hi

19.10.2023 23:40
Energoaqua zpracovala v r. 2020 méně kyanových vod CNcelk než DEZA vypustila z ČOV do Bečvy. Nemohla proto na Bečvě způsobit havárii takového rozsahu.
3 roky vyšetřování, složitý vyšetřovací spis o 7 000 stranách, promarněný čas spousty osob a zbytečně vynaložené nemalé finanční prostředky mohly být ušetřeny. Někdo by za to měl nést zodpovědnost a neměli by to být jen dva úředníci a hasič.

Energoaqua v r. 2020 zpracovala celkem 180 m3 kyanidových odpadních vod o znečištění 28 - 140 kg CNcelk/rok.
Deza má povoleno vypouštět 1,44 kg CNcelk, 350 kg CNcelk/rok.

Dle integrovaného povolení Deza má povoleno vypouštět"
denně 3 600 m3/den o koncentraci 0,4 g CNcelk (kyanidů)/m3.
Denně tedy má povoleno vypouštět 1,44 kg CNcelk (kyanidů),
ročně 350 Kg CNcelk/rok
Energoaqua v r. 2020 zpracovala 140 kontejnerů o objemu 1 m3 s kyanidovými vodami o koncentraci 200 - 1000 g CNcelk/m3, ročně 28 - 140 kg CNcelk/rok
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist