https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-modernizovanych-ucebnich-planech-bude-asi-vetsi-duraz-na-ochranu-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V modernizovaných učebních plánech bude asi větší důraz na ochranu klimatu

18.11.2021 17:38 | PRAHA (ČTK)
Současné vzdělávací programy se problematice věnují jen okrajově. Průzkumy ukazují, že mladí lidé chtějí klima chránit, ale neví, co pro to mohou udělat.
Současné vzdělávací programy se problematice věnují jen okrajově. Průzkumy ukazují, že mladí lidé chtějí klima chránit, ale neví, co pro to mohou udělat.
Foto | Elena Mozhvilo / Unsplash
Ve vzdělávání by se měl do budoucna klást větší důraz na ochranu klimatu. Vyplynulo to z dnešní on-line debaty pořádané Stálou konferencí asociací ve vzdělávání (SKAV) a společností EDUin, které se zúčastnili mimo jiné předseda expertního panelu pro modernizaci učebních plánů Jan Jiterský nebo Petr Daniš z pracovní skupiny pro klimatické vzdělávání Rady vlády pro udržitelný rozvoj ČR. V modernizovaných učebních plánech by se podle nich mohlo stát téma součástí různých předmětů.
 

Současné vzdělávací programy se problematice věnují jen okrajově. Průzkumy ukazují, že mladí lidé chtějí klima chránit, ale neví, co pro to mohou udělat.

"Potřebujeme vybavit mladé lidi veškerými znalostmi, dovednostmi i postoji, které jim dovolí nejen porozumět tomu, co se to kolem nich děje, ale také se do této transformace co nejdříve plnohodnotně zapojit," uvedl Daniš. Podle něj se v příštích desetiletích v souvislosti s ochranou klimatu změní všechna odvětví společnosti jako nikdy dříve. Skupina pro klimatické vzdělávání, kterou koordinuje, proto ve své aktuální publikaci Klima se mění - a co my? doporučuje označit klimatické vzdělávání za prioritu, zařadit téma do různých předmětů a zajistit podporu učitelů, kvalitní učebnice a programy pro výuku.

Podle výzkumu katedry enviromentálních studií na Masarykově univerzitě a organizace Green Dock se společností Člověk v tísni má víc než 70 procent mladých lidí ve věku 15 až 20 let kvůli změně klimatu obavy z budoucnosti. Třetina českých dospívajících zažívá ve spojení se změnou klimatu bezmoc, strach, smutek či vztek, zjistili autoři výzkumu. Podle nich jsou ale zároveň hlubší znalosti o problematice mezi mladými slabé a pouze asi čtvrtina uvádí, že díky škole ví, jak mohou k ochraně klimatu přispět.

Napětí mezi přáním dětí chránit klima a nevědomostí, jak to udělat, potvrzují i další průzkumy. Třeba výzkumná zpráva z projektu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni ukázala, že středoškoláci vnímají změnu klimatu jako největší globální problém. Většina z nich ovšem nevěří svým možnostem ovlivnit řešení problémů ve společnosti.

Ministerstvo školství v první polovině září oznámilo, že ustanovilo expertní panel, který by měl do dubna 2022 připravit podklady k velké revizi učiva pro základní školy. Nový rámcový vzdělávací program (RVP), který vymezuje minimum pro náplň učiva, by měl vzniknout v následujících dvou letech.

Představitelé téměř 200 zemí světa se minulý týden na klimatické konferenci ve skotském Glasgow dohodli na postupném odklonu od používání uhlí k výrobě elektrické energie. Součástí dohody je i závazek některých států zvrátit do roku 2030 úbytek světových lesů a snížit únik metanu do atmosféry. Cílem má být zastavení globálního oteplování a nárůst teploty nejvýš o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální dobou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.11.2021 18:44
Nic nového pod sluncem, v našich učebnicích zase byly pasáže o vedoucí roli KSČ ve společnosti . :-)
Odpovědět
RV

Richard Vacek

18.11.2021 18:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je potěšitelné vidět, že nové generace také nacházejí zalíbení v zaplevelení škol ideologií.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 20:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vám ten komunismus museli natlouct do hlavy kladivem, to není možný.....
Odpovědět
LB

Lukas B.

19.11.2021 14:49 Reaguje na Miroslav Vinkler
příznávám, že než mě coby robátko školou povinné doma vyhodnotili jako spolehlivého, že budu venku držet jazyk za zuby, tak jsem pod vlivem školní indoktrinace pociťoval lásku k sovětskému svazu a k předvoji dělnictva, matičce straně.
za plyšáku (to mi bylo necelých 16 let) jsem pak byl šokovaný, kolik mých spolužáků (na slušném gymnáziu, žádnej učňák s polgramotnými pablby) v okamžicích euforie ze svobody, kdy najednou bylo možno mluvit na veřejnosti jako doma, bylo ještě dokonale indoktrinovaných a vůbec nechápali, proč se jako demonstruje a co ty davy v ulicích jako chtějí a tvrdili, že západní německo, amerika a kapitalismus jsou peklo a divže nebyli ochotni bránit socialismus.
Odpovědět
V

Vladimir Mertan

18.11.2021 19:34
Premyšlal som o tom prečo sa v školách viac nepretláča klimatická ideológia. Možno ak by sa deťom povedalo, že obsah CO2 je iba 0.04% zakričia kráľ je nahý.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 20:38 Reaguje na Vladimir Mertan
Botulotoxin v párku nemusí mít vůbec větší koncentraci.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.11.2021 20:39
Děcka se to učit prakticky nemusí vůbec. Samy to poznají na vlastní kůži a možná i dost krutě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.11.2021 10:13
Starší generaci nelze ten názor nařídit a je snadnější převychovat
děti ve škole. Učitelé nás učili cokoliv, co měli nařízeno a tak
budou učit i to, čemu mnozí ani sami nevěří. Hlavní je vždy cíl a
o čistotu, jak se k němu dojde nejde. Škola života však otevře
oči i zmanipulovaným dětem, pokud to ale není choroba mozku.

P.S.: Včera mi jeden kamarád psychiatr poslal posudek na jednoho
zdejšího zaníceného diskutéra a není to nic potěšujícího.
Pan trpí stupňující se demencí, chorobnou lživostí a taky
narcisismem nutícím ho komentovat cokoliv i bez potřebných
znalostí. Odhadl ho na frustrovaného člověka odtrženého od
reálného světa žijícího v bublině zdejší diskuse. Rada pro
dotyčného je vyhledat odbornou pomoc, dokud nebude pozdě
a když už bude na webu 24 hodin bez přestávky. Je to pro
něho droga a ta se odrazí na celkovém vyčerpání mozku a i
organizmu. Prý ať neotálí a nechá se vyšetřit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist