https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-mohavske-pousti-zuri-pozar-z-kalifornie-se-siri-do-nevady.na-miste-vznikaji-i-ohniva-tornada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Mohavské poušti zuří požár, z Kalifornie se šíří do Nevady. Na místě vznikají i "ohnivá tornáda"

1.8.2023 11:18 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rozsáhlý požár zuří v Mohavské poušti na jihozápadě Spojených států, oheň se šíří z Kalifornie i do sousední Nevady. Postupu plamenů nahrává horké počasí a silný vítr, píše The Guardian. Požár podle amerických úřadů postihl oblast, která je jediným místem na světě, kde roste strom juka krátkolistá, píše agentura AFP.
 

Požár nazývaný York Fire propukl v pátek a nyní už hoří plocha přesahující 300 kilometrů čtverečních. Na místě zasahuje 250 hasičů, plameny ale stále vůbec nejsou pod kontrolou, přiznaly tamní úřady. V neděli se oheň rozšířil do Nevady, plameny dosahují i výšky šest metrů. Kvůli požáru nebyl nikdo evakuován.

Hasiči dokonce na místě evidují "ohnivá tornáda", vzácný jev, který vzniká kombinací větru a tepla z požárů. Rotující sloupy plamenů jsou nepředvídatelné a pro hasiče extrémně nebezpečné. Mohou zanést žhavé uhlíky velmi daleko a spustit další požáry, varují úřady.

Mohavská poušť je krajinná oblast bohatá na vzácné přírodní druhy. Žijí tam želvy, lišky a rysové a rostou právě juky. Až dvanáctimetrové stromy s ostny se dožívají stovek let a kalifornský parlament letos v červnu přijal speciální zákon a zřídil fond na jejich ochranu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

2.8.2023 08:28
že by tam bylo moc neuklizené biomasy, v poušti?
je divné ,že stromy staré stovky let shořely až nyní,
vždyť požáry jsou, podle některých odborníků , běžné a dokonce užitečné,
jen nesmí někomu shořet chalupa,
takový požár se potom změní na špatný, vše ostatní může shořet, jen ne chalupa nebo, nedej bože, přemnožený člověk, který ten požár způsobil
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

2.8.2023 08:38 Reaguje na vaber
Vede přes ni cesta, stačí aby nějaký balík odhodil vajgl a zas je čem psát...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist