V Německu odstavují elektrárny, jaderný výzkum však pokračuje za podpory EU
ITU také hraje roli v detekci a identifikaci nukleárního materiálu po celé Evropě i mimo ni. Tím přispívá k boji proti pašování a šíření jaderných materiálů. ITU sídlící v Karlsruhe nedávno oslavil 40 let od svého založení.
U příležitosti oslavy založení ITU komisař pro výzkum Philippe Busquin na své návštěvě prohlásil: "Pro Evropu je životně důležité ustanovit dlouhodobě udržitelnou, bezpečnou a spolehlivou směs zdrojů energie. Jaderná energie je jednou z možností, je ale třeba dalších výzkumů v oblasti nakládání s jadernými odpady a jadernou bezpečností. Výzkumné centrum se stává referenčním místem pro jaderný výzkum a jeho práce se stane ještě důležitější po rozšíření EU."
Hlavním cílem Institutu je ochrana Evropanů před riziky spojenými s manipulací a skladováním vysoce radioaktivního odpadu a příspěvek k bezpečnosti palivového cyklu. V úzké spolupráci s evropskými kolegy, průmyslem a státní správou pracují na obou možnostech řešení problému jaderného odpadu, které byly navrženými členskými státy: přímé ukládání a transmutace. Vědci zkoumají chování vyhořelého paliva v geologickém úložišti a oddělují prvky s dlouhým poločasem rozpadu z vyhořelého paliva a následně je transmutují na méně radiačně toxické materiály.
Takzvaná Laboratoř druhotných aktinidů disponuje technologií k produkci transmutovaného materiálu a ověřování stupně radioaktivity. Experimentální práce jsou doplněny vývojem a vyhodnocováním simulačních programů, nyní zahrnující i ruské typy reaktorů, slouží i pro účely udělování licencí na instalace jaderných zařízení.
Mezi požadavky občanů patří ustavení účinného systému bezpečnosti a kontroly palivového cyklu v jaderných elektrárnách. Institut vyvíjí analytické techniky a podporu pro mezinárodní a unijní bezpečnostní složky, jako je např. Mezinárodní agentura pro atomovou energii ve Vídni. Podílí se také na boji proti nezákonnému transportu nukleárního materiálu ve spolupráci s Europolem.
Z tohoto důvodu je Institut aktivní i ve školení celníků ve východní Evropě. Referenční laboratoř pro bezpečnostní analýzy ITU poskytuje analytickou podporu a expertizy týkající se zařízení na nakládání s plutoniem. Laboratoř vyvíjí nové výkonné analytické zařízení pro stopovou analýzu, tj. detekci jaderných materiálů. S ohledem na problematiku nezákonného transportu a ukládání jaderného materiálu, a vlivu jaderných úniků na životní prostředí vylepšuje Institut citlivost, přesnost a selektivnost detekce a měření tak, aby bylo možné lépe určovat původ materiálu.
Institut také monitoruje úroveň radioaktivity v životním prostředí. Únik radioaktivity do životního prostředí může nastat jako vedlejší produkt palivového cyklu, z důvodu medicínských aplikací nebo jaderného odpadu. Je však také produktem spalování fosilních paliv.
reklama