https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-olomouci-se-chysta-prirodovedny-jarmark-doprovodi-ho-experimenty-i-souteze
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Olomouci se chystá Přírodovědný jarmark. Doprovodí ho experimenty i soutěže

18.6.2024 12:03 | OLOMOUC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Efektní pokusy, soutěže i prezentace vědeckých témat doprovodí letošní ročník olomouckého Přírodovědného jarmarku s podtitulem Dotkni se vědy. Přehlídka se uskuteční v pátek ve všech prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, návštěvníkům nabídne to nejzajímavější ze světa přírodních věd. Jarmark je určen žákům základních škol, středoškolákům i veřejnosti, dveře fakulty budou otevřeny od 9:00 do 14:00, informovala její mluvčí Šárka Chovancová.
 
"Hlavním cílem Přírodovědného jarmarku je ukázat, že věda je pro žáky i studenty velmi zajímavá. Díky tomu, že se každý rok do této akce zapojují různé katedry, je jarmark pokaždé jiný, rozmanitější. Pořádáme ho před koncem školního roku kvůli tomu, že školy mají uzavřenou klasifikaci, a mohou tak využít volnějších dní k návštěvám různých vzdělávacích akcí," uvedl proděkan fakulty Ota Blahoušek.

Dvě desítky stanovišť budou zájemcům k dispozici ve všech šesti podlažích přírodovědecké fakulty na třídě 17 listopadu i na prostranství za budovou. Návštěvníci budou moci pozorovat například rychlost hoření nitrocelulózy, raketky poháněné vitamíny, přípravu kuliček do bubble tea, ale i pasti masožravých rostlin či výrobu žížal z pektinu. "Účastníci si také budou moci vyzkoušet optické experimenty, jazykové hlavolamy, tajné písmo, luštění šifer, roli programátorů, práci geologů, geografů i geoinformatiků nebo se pomocí her naučí obstarávat potravu živočichům," doplnil proděkan.

Součástí jarmarku bude od 9:30 přednáška Kristiny Nešporové a Ivany Fellnerové nazvaná Na vlastní kůži. Věnována bude stavbě a základní funkci kůže, jejím regeneračním schopnostem, příčinám stárnutí nebo paměti kůže a také tajemství komunikace kůže s mozkem. Podrobný program jarmarku najdou zájemci na stránkách fakulty.

Akce má v Olomouci dlouholetou tradici, dříve nesla název Veletrh vědy a výzkumu. Má motivovat a strhnout k zápalu pro vědu a poznání všechny návštěvníky bez rozdílu věku. Olomoucká přírodověda začala akci původně pořádat kvůli nezájmu studentů o některé studijní obory, zejména spojené s matematikou, chemií či fyzikou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist