V olomoucké zoo se narodilo mládě medojeda, v zajetí je to vzácnost
Mládě přišlo v olomoucké zoo na svět 30. května. "Nikdo ho ale doposud neviděl. Matka Kali ho velmi pečlivě střeží ve své budce, dává však o sobě vědět charakteristickým hlasem,“ uvedla zooložka Libuše Veselá. Rodiče jsou stejní jako u předchozích dvou mláďat, která se ve olomoucké zoo narodila. "Samička narozená v roce 2021 právě odcestovala do Safari Parku Dvůr Králové, kde s tamním samcem vytvoří záložní chovný pár v rámci republiky, neboť zvířata v ostatních zoo jsou již vzhledem k věku za hranicí reprodukčních schopností," dodala Veselá.
Medojed kapský je podle Gronské chován v zoo velmi zřídka. "Na celém světě se jedná jen o 16 institucí. V Evropě o šest, z toho tři jsou české zoo. Olomouckou skupinu zakládali v roce 2018 jedinci pocházející z míst svého přirozeného výskytu v Africe. Zatím jsme odchovali tři mláďata," řekla Gronská.
Medojed nemá v přírodě téměř žádného přirozeného nepřítele, díky volné kůži se silnou hrubou srstí je odolný vůči hadímu uštknutí nebo kousnutí hmyzem, dokáže se ubránit i proti útokům lva nebo levharta. V Africe žijící medojedi jsou všežravci, živí se ptáky či malými samci, ale také ovocem či medem, podle kterého dostal i své jméno.
Medojed ve volné přírodě úzce spolupracuje s ptákem medozvěstkou křiklavou. "Ta svým křikem zvěstuje, že nalezla včelí hnízdo. Medojeda k němu navede a počká, až ho rozbije a vyplení. Poté se k hostině přidá. Zbytky pláství jsou pro ni uspokojením z dobře vykonané spolupráce," podotkla Gronská. Pozoruhodné je podle ní u medojeda také období páření. "Samice v říji se pozná neochvějně, protože se páří téměř nepřetržitě jeden až dva dny," uvedla mluvčí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Zbyněk Šeděnka
25.6.2022 10:55Karel Zvářal
25.6.2022 11:28A přirozeného nepřítele určitě má, tak jako gepardi, levharti, psi hyenoví či hyeny. Ne při všech útocích smečky lvů dokáže samice mládě uchránit.