https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostrave-hledaji-umelce-kteri-navrhnou-hmyzi-mobiliar
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Ostravě hledají umělce, kteří navrhnou hmyzí mobiliář

8.2.2021 14:41 | OSTRAVA (ČTK)
Podle organizátorů hmyzí domek nemusí mít jen obvyklou a tuctovou podobu, jakou známe z hobbymarketů. "Naopak se s ním dá pracovat jako se zajímavým artefaktem, který kromě užitkové a vzdělávací funkce naplní rovněž roli estetickou.
Podle organizátorů hmyzí domek nemusí mít jen obvyklou a tuctovou podobu, jakou známe z hobbymarketů. "Naopak se s ním dá pracovat jako se zajímavým artefaktem, který kromě užitkové a vzdělávací funkce naplní rovněž roli estetickou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Spolek Fiducia hledá umělce, kteří navrhnou hmyzí mobiliář. Veřejnou soutěž spolek vypíše ještě v únoru. Vybraní umělci pak navrhnou jak velké hmyzí domy, které budou rozmístěné na sedmi vybraných místech, tak i malé domky určené pro širokou veřejnost. Ty si lidé mohou umístit na své balkony či zahrady, sdělila za organizátory Ilona Rozehnalová.
 

"Postupně se na sedmi místech Ostravy objeví sedm velkých hmyzích domků, navržených sedmi ostravskými umělci - architekty, designéry, sochaři a vizuálními tvůrci. Autoři budou vybráni odbornou porotou ve veřejné soutěži," řekla. Dodala, že kromě velkého hmyzího domku navrhnou i sedm prototypů malých hmyzích domků. Veřejnost si spolu s umělci jakožto lektory posléze vyrobí další stovky hmyzích příbytků na balkony či vlastní zahrady.

Podle organizátorů hmyzí domek nemusí mít jen obvyklou a tuctovou podobu, jakou známe z hobbymarketů. "Naopak se s ním dá pracovat jako se zajímavým artefaktem, který kromě užitkové a vzdělávací funkce naplní rovněž roli estetickou. I v České republice již bylo realizováno několik uměleckých verzí hmyzích domků," uvedla Rozehnalová.

Do soutěže se mohou přihlásit umělci pocházející z Ostravy či ti, kteří ve městě působí. Vítězní autoři vytvoří jednotlivé série Ostravského hmyzího mobiliáře. "Vznikne originální kolekce hmyzích domků, která bude pro zdejší veřejný prostor přidanou hodnotou. Kromě edukační funkce a role související se záchranou hmyzu přinesou hmyzí domky a na ně navázaná edukační kampaň i propagaci ostravských osobností současného umění, designu a architektury," doplnila Rozehnalová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

8.2.2021 15:21
To tak, ještě si to natáhnout na zahradu, aby se ten xindl dal do dřevníku.
Odpovědět
M

Marcela Jezberová

9.2.2021 08:35
Umělci navrhují hmyzí domečky - to se mi snad jen zdá. Hromada roští v rohu zahrady, hromádka kompostu, narovnaný zbytek cihel, pár prkének zbylých po stavbě přístřešku a hmyzu máte, že se vám to nebude líbit. U nás ve městě také stojí "hmyzí hotely", jsou krásně upravené, možná i svrchu nalakované, umístěné na tyči zapíchnuté do dobře zastřiženého trávníku (kolem upravené jehličnany a záhony pokryté netkanou textilií a zasypané mulčovací kůrou). Nikdy jsem v té oku lahodící stavbičce hmyz neviděla.
Doufám, že ty esteticky dokonalé a jistě umělecky hodnotné a patřičně zaplacené hrůzy půjdou aspoň spálit, až někomu dojde, že jsou k ničemu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

9.2.2021 10:48 Reaguje na Marcela Jezberová
Nojo, ale i v malém je třeba dělat "tunely".
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist