https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-ostravskem-zemedelskem-muzeu-bude-vinarsky-lis-z-roku-1841
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V ostravském zemědělském muzeu bude vinařský lis z roku 1841

8.11.2020 00:22 (ČTK)
Téměř 180 let starý kládový lis muzeum získalo ze Znojemska.
Téměř 180 let starý kládový lis muzeum získalo ze Znojemska.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Národní zemědělské muzeum získalo do svých sbírek vzácný vinařský lis z roku 1841. K vidění bude v nedávno otevřené pobočce muzea v ostravských Dolních Vítkovicích. ČTK to řekla mluvčí muzea Jitka Taussiková. Lis se bude i nadále využívat k lisování vína.
 

Téměř 180 let starý kládový lis muzeum získalo ze Znojemska. "Jedná se o jeden z posledních kládových lisů dochovaných v původní podobě i místě svého vzniku," řekla. Lis je pět metrů dlouhý, tři metry vysoký a 2,6 tuny vážící. Do ostravské expozice už byl převezen. Čeká jej restaurování do funkční podoby. "Poté bude příležitostně využíván k lisování vína během muzejních akcí, například během vinobraní," doplnila.

Kládový lis pochází z oblasti olekšovičských sklepů u obce Slup a byl vyroben v roce 1841, roku 1891 byl renovován. Původními majiteli byli Thomas a Johana Bauerovi. Poslední majitel jej získal jako dědictví po rodičích. Jeho prarodiče přišli do blízké obce Jaroslavice po druhé světové válce při osídlování pohraničí a sklep s lisem byl součástí jejich přídělu. Kládové lisy se používaly zejména na Znojemsku, vřetenové v západní části jižní Moravy.

Národní zemědělské muzeum do této chvíle takový typ lisu nemělo, vlastní pouze lisy vřetenové a kládový lis určený na ovoce. "Jsme velice rádi, že se muzeu podařilo lis získat. Kládové lisy se vyskytují už jen zcela výjimečně, většina jich je zničená, prodána v předchozích desetiletích jiným vlastníkům nebo je mají jihomoravské obce, které je většinou vystavují na návsích," řekla kurátorka Národního zemědělského muzea ve Valticích Kamila Svobodová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist