https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-pevnosti-poznani-budou-vystaveny-vzacne-herbare-z-vedecke-knihovny-olomouc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Pevnosti poznání budou vystaveny vzácné herbáře z Vědecké knihovny Olomouc

10.10.2021 00:26 | OLOMOUC (ČTK)
Starobylé herbáře z fondů Vědecké knihovny v Olomouci jsou k vidění na výstavě Zahrada zdraví, kterou připravilo olomouckém interaktivním muzeum Pevnost poznání. Vystaven bude například vzácný herbář z roku 1596. Návštěvníci se v polovině října budou moci v Pevnosti poznání také zúčastnit interaktivního víkendového programu pro celou rodinu nazvaného Magické herbárium. ČTK to dnes sdělila mluvčí Pevnosti poznání Martina Vysloužilová.
 

Chystaná výstava představí 25 položek z fondu Vědecké knihovny v Olomouci na barevných panelech, které poskytnou základní informace o jednotlivých publikacích i výběr knižních ilustrací s popisky. Zároveň budou připraveny ukázky originálů herbářů od 16. do 20. století z depozitáře Vědecké knihovny. "Návštěvnici mohou obdivovat medicínské tisky s kapitolami o léčivých rostlinách, herbáře neboli bylináře, seznamy a atlasy rostlin, rostlinopisy, odborné i populárně-naučné botanické publikace či učebnice, uvedla Vysloužilová.

Vystaveno bude například druhé české vydání Mattioliho herbáře, herbář Hieronyma Bocka z roku 1630, Norimberské hesperidky J. CH. Volkamera z roku 1708 či květena Dánska a Norska od G. Ch. Oedera z druhé poloviny 18. století. K vidění budou také 200 let staré originály jednolistů z výpravné edice léčivých rostlin německého botanika Neese von Esenbecka.

"V průběhu staletí se Vědecké knihovně v Olomouci podařilo vybudovat univerzální fond, který sloužil a stále slouží ke vzdělávání ve všech vědních disciplínách. Jedním z oborů, jenž je zastoupen desítkami svazků, je také botanika," podotkla ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Iveta Tichá.

V rámci interaktivního programu Magické herbárium v Pevnosti poznání si návštěvníci od 15. do 17. října vyzkouší všechny fáze historické výroby herbářů v sérii workshopů a otevřených dílen, které doplní badatelská hra. Herbář je od roku 1946 také nedílnou součástí katedry botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

V herbáři fakulty je uloženo přibližně 150 000 položek cévnatých rostlin a mechorostů či sady trvalých preparátů rozsivek. Nejstarší herbářové položky pocházejí z 19. století. "V našem herbáři najdeme unikátní sbírku šištic jehličnanů, jejímž pokladem je největší šiška na světě. Jde o šišku severoamerické borovice Coulterovy. Tu si budou moci návštěvníci potěžkat přímo na místě," uvedla správkyně herbária a lektorka katedry botaniky PřF UP Martina Oulehlová Pro návštěvníky budou připraveny ukázky výroby herbáře, zájemci si budou moci vyrobit vlastní herbářovou položku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist