V plzeňské zoo se poprvé podařilo odchovat vzácnou želvu trpasličí
Želva trpasličí, někdy také nazývaná želvička trpasličí, dorůstá v dospělosti maximální délky osm centimetrů, řekl Trávníček. Plzeňské mládě při narození vážilo deset gramů a měřilo na délku 34 milimetrů a na šířku necelých 30 milimetrů. Pro zoo šlo o první odchov tohoto druhu. "Mládě želvy trpasličí chováme momentálně v terarijním zázemí, abychom měli vetší kontrolu přijmu potravy a zdravotního stavu," řekl Trávníček.
Želva trpasličí podle něj klade pouze jedno vejce. Délka inkubace a budoucí pohlaví jsou závislé na teplotě v inkubátoru. Plzeňské mládě se líhlo po 135 dnech a trvalo tři dny, než se od prvního porušení skořápky vajíčka zcela vyklubalo ven. "Jsme velice rádi, že se našemu mláděti daří, a doufáme, že bude nadále prosperovat a podaří se nám další odchov u tohoto neobyčejně vzácného druhu želv," dodal Trávníček.
Plzeňská zoo patří k předním evropským chovatelům želv. Podle loňské výroční zprávy má kolekci zhruba 40 druhů suchozemských i sladkovodních želv. Postupně odchovala řadu mláďat, včetně vzácných želv pavoučích, paprsčitých či egyptských. Chovu dominuje nejplodnější skupina želv ostruhatých, které už měly v Plzni stovky mláďat.
reklama