https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-rybnice-bunkov-jsou-opet-kapri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V rybníce Buňkov jsou opět kapři

13.3.2020 00:18 (ČTK)
V rybníku Buňkov na Pardubicku jsou od včerejška opět kapři. / Ilustrační foto
V rybníku Buňkov na Pardubicku jsou od včerejška opět kapři. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
V rybníku Buňkov na Pardubicku jsou od včerejška opět kapři. Loni ho museli rybáři vypustit a ryby kvůli nakažlivému herpes viru usmrtit. Nová obsádka bude mít do podzimu kolem dvou kilogramů na kus a půjde na vánoční trh. Řekl to Josef Kratochvíl z rybářského svazu v Přelouči. Svaz se s herpes virem potýkal i předloni.
 

"Změnili jsme dodavatele, výsledky testů mu dlouhodobě vycházejí negativně. Obsádka bude menší, kdyby se zase něco stalo, ať máme méně práce," řekl Kratochvíl.

Dodavatelská firma dnes dovezla kolem 32.000 kusů kapra, což může být odhadem 30 tun. V minulosti bylo v rybníce kolem 50.000 kaprů, dodal Kratochvíl.

Loňské škody přesáhly čtyři miliony korun. Většinu náhlých nákladů dostane firma zaplacenou od státu. Rybářský svaz likvidoval chovy v osmi rybnících. Předloni měl nákazu ve třech. "V roce 2018 jsme měli v rybnících amurského lysce (plemeno kapra), který je podle odborníků odolný, ale odcházel jako první, nedá se věřit všemu," řekl Kratochvíl.

Herpes virus je nebezpečný pro kapry a koi kapry, nákaza není léčitelná, ryby ji zpravidla nepřežijí. Lidé se virem nakazit nemohou. Herpes virus může být v hostiteli měsíce až roky, aniž by na něm byly patrné příznaky nákazy. Pak stačí jako spouštěč stres.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

13.3.2020 08:33
Business, business, business... o nic jiného tu nejde.... a je "super", že kdokoliv chce podnikat s ŽP nemusí mít strach, že jeho průmyslový přístup ke krajině se všemi negativními důsledky bude někomu zásadně vadit a hlavně, že by zaplatil za svou hloupost a hamižnost neúspěchem... stát takové dementy rád odmění za jejich špatné zacházení s krajinou a neschopností udržitelně hospodařit/podnikat kompenzacemi... země zaslíbená pro všechny nezodpovědné hňupy......
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.3.2020 13:59 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Kašpárku tvůj ošetřující lékař by tě měl asi poslat na léčení. Já si ale říkám, že by to byla velká škoda. Tvé komentáře dělají ekofanatismu totiž výbornou službu. Říká se ji medvědí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist