V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě ohrožené žirafy Rothschildovy
Nový přírůstek je samička, porod trval zhruba hodinu. Záhy po narození samička hledala struky matky a brzy se napila. "Matka mláděte je už velmi zkušená. Samice si k porodu nelehají a život mláděte tak začíná pádem z docela velké výšky. I proto je porodní stáj vždy hlouběji vystlaná. V podestýlce se navíc mláděti lépe staví na dlouhé nohy," uvedl zoolog Luděk Čulík.
Matka s mládětem zatím zůstanou ve stáji, návštěvníci zoo mládě uvidí za několik měsíců. V zimní sezoně mohou lidé v zoo vidět žirafy síťované, a to v pavilonu otevřeném v roce 2019. Do té doby dvorské žirafy trávily zimu v ubikacích návštěvníkům nepřístupných. Do venkovních výběhů je ošetřovatelé kvůli nebezpečí uklouznutí na zmrzlém terénu a riziku podchlazení nepouštějí.
Základ chovu žiraf ve Dvoře Králové daly výpravy někdejšího ředitele zoo Josefa Vágnera do Afriky. Z nich mezi lety 1969 a 1972 přivezl přes 100 žiraf a víc než 2000 dalších zvířat. Krev dvorských chovů tvoří základ chovných skupin v mnoha zoo po celém světě a znamená pojistku pro jejich zachování i v případě, že by v přírodě vyhynuly.
Zatímco v roce 1985 žilo na světě kolem 155.000 žiraf, v roce 2015 to bylo zhruba 95.000 kusů. Za poklesem jejich populace stojí přeměna přirozeného prostředí, úbytek míst k pastvě, pytláctví i války. "Právě kvůli válkám a pytláctví je nyní žirafa Rothschildova jednou z nejohroženějších. V divočině jich není více než 1600," uvedl Čulík.
Dvorská zoo se specializuje na Afriku, velmi úspěšná je i v chovu nosorožců, zeber, hyen či hrochů. Zoo patří kraji a je nejvyhledávanějším turistickým cílem na východě Čech. Loni ji navštívilo rekordních 673.000 lidí.
reklama