https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-severni-italii-se-vubec-poprve-vylihla-mladata-morske-zelvy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V severní Itálii se vůbec poprvé vylíhla mláďata mořské želvy

19.9.2021 02:32 | ŘÍM (ČTK)
Odborníci se nyní snaží pochopit, proč se želva rozhodla naklást vajíčka do písku až v oblasti Benátek.
Odborníci se nyní snaží pochopit, proč se želva rozhodla naklást vajíčka do písku až v oblasti Benátek.
Devět mláďat mořské želvy karety obecné se poprvé vylíhlo z vajíček, která jejich matka uložila do písku v severní Itálii na pobřeží Jaderského moře. Vědci tuto událost označili za výjimečnou a spekulují o tom, že může být důsledkem globálního oteplování, napsal zpravodajský server The Guardian.
 

Samice karety obecné nakladla vajíčka na pláž v Jesolu, oblíbeném přímořském letovisku nedaleko Benátek, v noci 9. července. Do hnízda vyhloubeného 25 metrů od moře uložila 82 vajíček, ze kterých se tento týden vylíhlo devět mláďat.

"Tohle je nejsevernější hnízdiště karety obecné na světě. Opravdu zvláštní zeměpisné místo," řekl Sandro Mazzariol, profesor veterinární patologie Padovské univerzity a koordinátor týmu první pomoci pro mořské tvory Cert.

Tým kolem hnízda s vajíčky postavil ochrannou bariéru, aby k němu nemohli návštěvníci z pláže, a dobrovolníci z různých skupin na ochranu zvířat ho střežili dnem i nocí. Novorozené želvy vážily 12-14 gramů a krunýř měly dlouhý asi pět centimetrů. Odborníci pro ně vytvořili ochrannou stezku, aby mohla mláďata snadno dojít do moře.

Odborníci se nyní snaží pochopit, proč se želva rozhodla naklást vajíčka do písku až v oblasti Benátek. "Toskánsko je běžným místem hnízdění želv. Před dvěma lety snesla kareta obecná vajíčka v Pesaru v regionu Marche a letos v oblasti Benátska. Snažíme se tomuto jevu přijít na kloub," řekl Mazzariol.

"Oteplující se moře je jednou z teorií. Neříkám, že je příčinou, ale může to být jeden z faktorů, které vysvětlují, proč se tohle děje," dodal Mazzariol.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

19.9.2021 11:33
Ten důvod snůšky je možná prozaičtější než bychom si mysleli. Třeba se jenom želvy vrací na hnízdiště, které kdysi používal\, ale lidé je v dané oblasti vyhubili a tudíž tam neměl kdo snášet vejce.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.9.2021 12:21 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Jj, na oteplení se hodí kde co. Želví polévka či vajíčka byla oblíbená pochutina, takže to, když se geneticky středozemní želvy vracejí do pradávných domovin, vyvolává u vědců údiv.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kareta_obecn%C3%A1#/media/Soubor:Cypron-Range_Caretta_caretta.svg
Odpovědět
rb

radim buffalo tobias

20.9.2021 06:39 Reaguje na Karel Zvářal
na želví polévku v konzervě si pamatuji jak byla v 70-tých létech za výlohou 1 obchodu.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist