https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-sibirske-rece-hori-latky-z-deraveho-ropovodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V sibiřské řece hoří látky z děravého ropovodu

7.3.2021 04:00 | MOSKVA (ČTK)
Ropovod patří společnosti Siburťumeňgaz působící v Chantymansijském autonomním okruhu. Ta tvrdí, že z ropovodu unikl propan-butan a že v ohrožení nejsou ani lidé, ani příroda. Situaci nicméně podle TASS prověřuje prokuratura. Ilustrační obrázek
Ropovod patří společnosti Siburťumeňgaz působící v Chantymansijském autonomním okruhu. Ta tvrdí, že z ropovodu unikl propan-butan a že v ohrožení nejsou ani lidé, ani příroda. Situaci nicméně podle TASS prověřuje prokuratura. Ilustrační obrázek
Foto | Ninara / Flickr.com
Na sibiřské řece Ob u Nižněvartovska hoří ropné látky, které se do ní dostaly z poškozeného ropovodu. "Plocha požáru činí 1000 metrů čtverečních," uvedla agentura TASS. Podle ní potrvá patrně asi 12 hodin, než tyto látky úplně shoří.
 

Ropovod patří společnosti Siburťumeňgaz působící v Chantymansijském autonomním okruhu. Ta tvrdí, že z ropovodu unikl propan-butan a že v ohrožení nejsou ani lidé, ani příroda. Situaci nicméně podle TASS prověřuje prokuratura, která má také vyčíslit škody na životním prostředí.

Minulý měsíc soud v Krasnojarsku uložil těžební společnosti Norilsk Nickel zaplatit pokutu 146,2 miliardy rublů (asi 42,3 miliardy Kč) za škody po loňském úniku ropných látek z elektrárny u města Norilsk za polárním kruhem.

Loni v květnu z nádrže tepelné elektrárny u Norilsku uniklo přes 21 000 tun paliva a maziva, které se dostaly do několika řek a do jezera. Podle expertů šlo o největší katastrofu svého druhu v Rusku od roku 1994, kdy v Komijské republice na severu evropské části Ruska do přírody uniklo 94 000 tun ropy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

7.3.2021 18:48
Nikdy jsem jinde neviděl, aby tak málo lidí dokázala tak děsivým způsobem a v tak obrovském rozsahu zdevastovat kus přírody. Ropáctví je jejich snad národní sport.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

8.3.2021 16:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Hanzl, přečíst a potom žgryndat - "Při požáru, který se rozšířil na plochu 1000 metrů čtverečních, byl jeden člověk zraněn. V ropovodu mohlo být v době nehody odhadem zhruba 700 tun propan-butanu, což je zkapalněný ropný plyn."
Ropáctví s propan-butanem je skutečně národní sport, ale nejen Rusů. Nebo vy jste ni nikdy nic nevařil na vařiči na propan-butan?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist