V síti E.ON klesla v listopadu spotřeba plynu meziročně skoro o čtvrtinu
Oproti loňskému listopadu letos klesla spotřeba plynu v síti EG.D, která distribuuje plyn v Jihočeském kraji a okrese Pelhřimov na Vysočině, o 23,7 procenta. Proti listopadu 2020 byla spotřeba nižší o 21,1 procenta. "Všeobecně lze říct, že svůj podíl na tom mají zejména úspory v domácnostech a firmách. Veřejnost více šetří energiemi," uvedl vedoucí dispečerského řízení sítí EG.D Petr Vaculík.
Dokládá to podle něj srovnání listopadových teplot za poslední roky. "Zatímco letošní říjen byl nadprůměrně teplý, což mělo na snížení spotřeby plynu zásadní vliv, tak v listopadu, kdy už je topná sezona v plném proudu, byly průměrné venkovní teploty třetím rokem za sebou podobné, okolo pěti stupňů Celsia," uvedl Vaculík. "Naopak, když v listopadu 2019 činila průměrná teplota více než sedm stupňů Celsia, byla tehdejší spotřeba plynu o více než 14 procent větší než letos v listopadu," doplnil. Celkově klesla spotřeba plynu klientů EG.D letos od ledna do listopadu meziročně o 17,3 procenta.
Ministr průmyslu Síkela v pondělí uvedl, že v celém Česku klesla spotřeba plynu za poslední zhruba dva měsíce meziročně také skoro o čtvrtinu. "Od října jsme oproti minulému roku ušetřili už více než půl miliardy kubíků plynu. Celkově jsme tak za toto období spotřebovali o 23 procent plynu méně než loni," napsal na twitteru. Ušetřeno bylo podle něj za toto období přes 502 milionů metrů krychlových plynu. Cílem vlády je, uspořit celkem tuto zimu 15 procent ze spotřeby plynu, tedy 800 milionů metrů krychlových.
Firma EG.D zaznamenala v listopadu i pokles spotřeby elektřiny, a to meziročně o 8,5 procenta. Proud společnost dodává v Jihočeském a Jihomoravském kraji a také v částech Zlínského a Olomouckého kraje a na Vysočině.
Ceny energií v poslední době výrazně stouply kvůli ruskému útoku na Ukrajinu a následné nestabilitě dodávek fosilních paliv z Ruska. Česko se snaží zbavit závislosti na ruských dodávkách. Síkela v listopadu uvedl, že se výrazně snížila česká závislost na plynu z Ruska. Zatímco v únoru v době začátku ruské agrese vůči Ukrajině byla 98 procent, od září podle informací ministerstva průmyslu do Česka žádný ruský plyn nepřichází. Většina dodávek je z Norska, kromě nich Česko nakupuje i zkapalněný zemní plyn (LNG) zejména z USA.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Pavel Hanzl
15.12.2022 11:06Sám jsem zvědavý co s tím udělají ty dva nové LNG terminály v Německu.
Honza Honza
22.12.2022 11:09Nešlo!
Já jsem to věděl! Máme smůlu!