V sobotu 25. března se uskuteční celosvětová kampaň Hodina Země
Zájemci by podle organizátorů měli svou účast potvrdit na webových stránkách hodinazeme.cz. Podle institutu mohou přispět ke zlepšení životního prostředí také vlastním závazkem, například snížením teploty v domácnosti nebo omezením konzumace masa. Inspiraci pro dobrovolné závazky najdou účastníci akce rovněž na webu, kde mohou zjistit i to, kolik emisí skleníkových plynů CO2 díky své činnosti ušetří.
"Hodina Země je zajímavá v tom, že lidem umožňuje osahat si velmi konkrétně souvislosti ochrany klimatu s každodenními životy," řekla Jitka Martínková z Klimatické koalice. Veřejnost se podle ní může díky kampani zabývat například otázkami, z čeho se skládá uhlíková stopa lidí či jaký má strava nebo doprava vliv na životní prostředí.
Hodina Země se poprvé konala v Sydney v roce 2007, podle ekologického institutu tehdy zhasla světla i budova australské opery. Od té doby se akce koná tradičně vždy poslední sobotu v březnu, po celém světě ji koordinuje Světový fond na ochranu přírody (WWF).
V České republice se kampaň pořádá od roku 2010. Loni se podle institutu zapojilo 756 jednotlivců, 133 obcí včetně 12 statutárních měst, 84 organizací, firem i škol a čtyři památky.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
smějící se bestie
20.3.2023 07:52Než toto vyhlašované " plácnutí do vody " !
vladimír šmídl
22.3.2023 22:40 Reaguje na smějící se bestiepřenosem přesného času - označení DCF77. Totéž mají k dispozici mobilní telefonní sítě a vypnutí a zapnutí reklamy dokáže i hromadné dálkové ovládání HDO, jehož signál se šíří rozvodnou sítí. Už nejde ani o úsporu energie (veřejné osvětlení je vcelku úsporné), ale o nežádoucí vliv na denní režim živočichů (i lidé jsou dost důležití).
Mimochodem, vzpomene si čtenář, kdo uvedl do výroby bílou (uvnitř modrou) LED diodu?