https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-soulu-demonstrovaly-stovky-lidi-kvuli-vypusteni-radioaktivni-vody-z-fukusimy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Soulu demonstrovaly stovky lidí kvůli vypuštění radioaktivní vody z Fukušimy

12.8.2023 19:02 | SOUL (ČTK)
Fukušima
Fukušima
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Soulu dnes demonstrovaly stovky lidí, kteří se obávají plánovaného vypuštění radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima. Plán japonské vlády už schválila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), demonstranti ale vyzvali Tokio, aby své rozhodnutí ještě přehodnotilo kvůli možným bezpečnostním rizikům, napsala agentura AP.
 

Protestní pochod prošel v mírném dešti centrem jihokorejské metropole a jeho účastníci nesli transparenty s nápisy jako "Pro moře není bezpečný žádný radioaktivní materiál" nebo "Jsme proti vypuštění kontaminované vody z Fukušimy". Vláda a prezident Jun Sok-jol nicméně plánovaný krok japonských úřadů schvalují, podle nich žádné riziko nepředstavuje.

Stejného názoru je i MAAE, která tento postup v červenci schválila, a voda z elektrárny, kterou v roce 2011 vážně poškodilo zemětřesení a cunami, by se měla do Tichého oceánu dostat nejspíš koncem srpna. Přesné datum Japonsko neoznámilo.

Pročištěná voda se zbytky radioaktivního tritia se má vypouštět postupně následujících několik desítek let, a podle odborníků to proto bude mít na lidi a životní prostředí v podstatě zanedbatelný dopad. Jihokorejská vláda se ale snaží obyvatele uklidnit i tím, že jim slíbila častější testování kvality vody u pobřeží na jihu a západě země, ale také písku na plážích a úlovků na rybích trzích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

13.8.2023 06:37
Kdopak je asi navádí a platí?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist