V souvislosti s africkým morem prasat se zvýšila odměna za odlov velkých kusů
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, zvířata se musí utratit. Nakažení divočáci teď ale podle veterinářů přežívají delší dobu než dřív a mohou být zdrojem šíření infekce. "Z tohoto důvodu je víc než v minulosti důležité divočáky intenzivně lovit a snižovat hustotu jejich populace, která je v ČR výrazně vyšší, než by měla být," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Kolem místa nákazy vytyčila veterinární správa ochranné pásmo II a kolem ještě nárazníkové pásmo I. V obou platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy v populaci divokých prasat a především jejímu zavlečení do domácích chovů prasat. Lovci v uzavřeném pásmu II mají v současné době při lovu velkých kusů možnost ulovené prase využít ke své spotřebě, pak dostanou zástřelné 2000 korun. Pokud prase ke spotřebě nevyužijí, mohou nově dostat až 10.000 korun za kus a také mají nárok na náhradu nákladů za likvidaci zvířete v asanačním podniku.
SVS ve spolupráci s MZe připravuje také zvýšení nálezného z 2000 na 5000 korun. Vyplácet se bude za nalezení uhynulého divočáka v oblastech, které budou nově zařazeny do uzavřeného pásma II, tedy oblasti s výskytem afrického moru prasat. Nárok na zvýšené nálezné bude po dobu 30 dní od zařazení nových oblastí do uzavřeného pásma II. "Intenzivní vyhledávání uhynulých kusů a jejich laboratorní vyšetřování je v boji proti nákaze jedním z nejdůležitějších opatření," dodal Majer.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Radek
2.8.2024 08:13Takže vaše podpora lovu černé zvěře je vedená špatně .